Niepokojące wnioski dotyczące ryzyka związanego nawet z umiarkowaną nadwagą płyną z badań przeprowadzoncyh przez zespoł Richarda Peto i Gary'ego Whitlocka z University of Oxford. Na potrzeby swojej pracy naukowcy zebrali dane z 57 odrębnych badań medycznych, w których łącznie uczestniczyło 900 tys. osób, głównie mieszkańcy Europy i USA. Brytyjczycy chcieli sprawdzić, czy istnieje jakiś związek między długością życia a wartością wskaźnika masy ciała (BMI). Prawidłowe BMI wynosi 22,5-25/m kwadratowy.

Reklama

Jak się okazało, żmudna praca nie poszła na marne. Analiza danych wykazała, że osoby o BMi wyższym niż 25/m kwadratowy żyły średnio krócej niż osoby o prawidłowej masie ciała.Osoby umiarkowanie otyłe (BMI między 30 a 35 kg/mkw.) żyły zwykle od 2 do 4 lat krócej niż przewidywałaby średnia.

"Nadmierna waga skraca długość ludzkiego życia" - mówi Whitlock - "Jeśli zaczynasz przybierać na wadze, to lepiej staraj się nie zyskiwać kolejnych kilogramów, bo dzięki temu możesz zyskać kolejne lata życia."

Wyniki badań naukowców z Oksfordu opublikowano na łamach pisma "Lancet".