Komputerowa analiza fragmentów sekwencji DNA dwunastu neandertalczyków, których szczątki odkryto w różnych miejscach Europy i zachodniej Azji, potwierdziła, że przedstawiciele tego gatunku człowieka z poszczególnych regionów dość istotnie różnili się między sobą. Kierująca badaniami Silvana Condemi wyróżnia typ zachodnioeuropejski, śródziemnomorski oraz środkowoeuropejsko-bliskowschodni. Możliwe, że występował także typ zachodnioazjatycki, lecz do potwierdzenia jego istnienia nauka ma jeszcze za mało materiałów.

Reklama

Co więcej, zróżnicowanie genetyczne zbadanych neandertalczyków odpowiada różnemu kształtowi ich kości i zębów. Oznacza to, że poszczególne typy cechowały się także osobnym wyglądem. Przypuszczalnie różniły się też kulturą, na co wskazują szczątki używanych przez nich narzędzi.

Neandertalczycy żyli w Europie i zachodniej Azji od 130 tys. do 30 tys. lat temu. Zostali stopniowo wyparci i zniszczeni przez człowieka Homo sapiens. Niektórzy uczeni przypuszczają, że zagłada neandertalczyka nie była całkowita, gdyż część męskich przedstawicieli Homo sapiens spłodziła potomstwo z ocalałymi z rzezi neandertalkami.