Inne
Reklama

Jeżeli zbierzemy 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie przyrody, pomożemy skutecznie chronić Puszczę Białowieską. Tydecydujesz.org to inicjatywa kierowana do Ciebie. Liczymy na wszystkich, którzy chcą ocalić ostatnie skrawki jednego z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce.

Jak złożyć swój podpis? Na www.tydecydujesz.org wpisujemy imię, nazwisko oraz adres e-mail. Po kliknięciu przycisku "Jestem na TAK!" działamy zgodnie z instrukcjami, które pojawią się w nowy oknie.

Dlaczego inicjatywa ustawodawcza i tydecydujesz.org?

Żeby ochronić Puszczę, musimy zmienić prawo. Politycy od wielu lat odkładają decyzję o rozszerzeniu parku narodowego na terenie Puszczy Białowieskiej, zasłaniając się sprzeciwem lokalnych władz. Obowiązujące przepisy dają lokalnym politykom w tej sprawie prawo veta. W rezultacie stosunkowo niewielka grupa ludzi decyduje o czymś, co należy do wszystkich Polaków i Europejczyków. Chcemy to zmienić w ramach obywatelskiego projektu zmiany ustawy o ochronie przyrody.

Reklama

Dlaczego musimy chronić Puszczę?

Reklama

Puszcza Białowieska to ostatni pierwotny las nizinny w Europie. Las, taki jak Białowieża, rozciągał się przed wiekami od Uralu po Irlandię i Hiszpanię. Dziś z tego istniejącego od 8 000 lat pradawnego cudu przyrody zostało nam już niewiele. Dlaczego? Decyzją polskich władz jedynie 17% Puszczy jest chronione jako park narodowy. Jest to obszar trzykrotnie mniejszy niż Kraków!

W niechronionej części Puszczy wycina się rocznie ponad 100 tys. drzew. Leśnicy twierdzą, że to najlepsza forma "opieki" nad Białowieżą. Problem polega na tym, że im bardziej się Puszczą "opiekują", tym mniej pierwotna ona się staje.

Czy gospodarka leśna szkodzi Puszczy?

W przeciwieństwie od innych lasów, gdzie gospodarka leśna jest uzasadniona, w Puszczy Białowieskiej oznacza utratę jej naturalnego charakteru. To tak, jakbyśmy wyciągali średniowieczne cegły z zamku w Malborku i na ich miejsce wstawiali betonowe pustaki. Na tej samej zasadzie leśnicy zastępują naturalne drzewostany plantacjami drzew.

Co możesz zrobić?

Dołącz się do akcji zbierania podpisów. Aby to zrobić, nie wystarczy podpisać się w internecie. Wpisz swoje dane na stronie, by pobrać formularz do wydruku i zebrać jak największą liczbę podpisów. Potem wyślij go pod wskazany adres. Razem możemy ocalić Puszczę i wiele innych cennych fragmentów naszego kraju.

Ty decydujesz.

Inne