Projekt Europejskiej Nocy Naukowców powstał w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego. Wydarzenia odbywają się co roku w ostatni piątek września, równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce spotkania z naukowcami czekają m.in. mieszkańców miast Małopolski i Śląska, Torunia, Olsztyna, Poznania czy Gdańska.

Reklama

Ponad 200 imprez znalazło się w programie Poznańskiej Nocy Naukowców. Pasjonaci nauki będą się mogli dowiedzieć np., jak za pomocą lasera przesłać zaszyfrowaną kodem Morse'a wiadomość, uczestniczyć w pokazie lewitacji, zajrzeć do "laboratorium szalonego chemika", zmierzyć głośność swojego krzyku lub poznać metody manipulacji innymi ludźmi, a nawet poznać sekrety entomologii sądowej.

Małopolska Noc Naukowców odbędzie się w 4 miastach. W Krakowie będzie można zobaczyć węże faraona, wybuch wulkanu Jagielloniusa, dowiedzieć się, jak wygrać z krupierem w blackjacku, a także, czy częste mycie skraca życie oraz obliczyć szanse na trafienie szóstki w Lotto. W Tarnowie odwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. pokazy bezzałogowego samolotu, elektronicznej laski dla niewidomych i rewię robotów. W Nowym Sączu będzie można posłuchać o dziwnych i szalonych wynalazkach i o największych polskich elektrowniach, a w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach odbędą się pokazy, warsztaty i spotkania z naukowcami.

Ponad 100 spotkań, wykładów i konkursów odbędzie się zaś podczas Śląskiej Nocy Naukowców. Imprezy przygotowane przez niemal 250 naukowców z pięciu uczelni odbędą się w Gliwicach, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Katowicach i Rybniku. W Bielsko-Białej w będzie można posłuchać wykładów o inżynierii tkankowej i biopaliwach, a w Gliwicach odbędzie się pokaz automatycznego tłumacza na język migowy. W Katowicach zaprezentowana będzie "cyfrowa żaba", na której można uczyć się anatomii. W Rybniku z kolei można będzie zobaczyć demonstracje fizyczne, a w Sosnowcu badacze opowiedzą o tym, co informatyka zawdzięcza mrówkom czy termitom.

Reklama

Noc Naukowców świętowana będzie również w Olsztynie w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Przygotowywane są tam warsztaty ze skutecznego zapamiętywania, wykład o noblistach z Warmii i Mazur, warsztaty z budowy poduszkowców i spotkanie z popularyzatorem historii, redaktorem Bogusławem Wołoszańskim.

W ramach Toruńskiej Nocy Naukowców (http://www.nocnaukowcow.torun.pl/) zaplanowano 25 imprez. Noc rozpocznie się pokazem pt. "Nie wszystko gwiazda, co się świeci". Dokładnie w tej sekundzie nad głowami uczestników rozbłyśnie "magiczna gwiazda". Widzowie będą mieli okazję skorzystać z teleskopu, posłuchać opowieści astronomów i sprawdzić, ile ważyliby na różnych obiektach w kosmosie.

Specjalne atrakcje przygotowano również w gdańskim Centrum Hewelianum. Jedną z nich będzie wirtualny robot, który rozwiąże naukowe zagadki i odpowie na zadawane mu pytania. Jeśli dopisze pogoda, zostaną zorganizowane obserwacje nieba przez teleskopy astronomiczne. Goście Centrum będą też mogli obejrzeć dwie wystawy stałe: "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk" oraz "Energia, Niebo i Słońce". Program uzupełnią także nocne wykłady i warsztaty, science show oraz spotkania z naukowcami.

Reklama

Również w Warszawie, podczas XV Festiwalu Nauki, 23 września zaplanowano wieczór z nauką, w ramach którego odbędzie się m.in. wykład o podróżach w czasie i przestrzeni, warsztaty na temat grafenu i labirynt filozofów, podczas którego odwiedzający będą mogli zadać myślicielom dowolne pytania. W czasie "Nocy Naukowców" wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, ale na niektóre z nich obowiązuje rejestracja.

Szczegóły na stronie www.nocnaukowcow.pl oraz tutaj >>>