Między innymi te projekty zdobyły uznanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i zostały dofinansowane w ramach Programu Lider, który ma wspierać najlepsze zespoły badawcze.

Reklama

Naukowcy otrzymują ponad milion złotych każdy. Jak mówią, pieniądze wystarczą na dokończenie badań. Ewentualne wdrożenie nowych rozwiązań będzie wymagało dodatkowych nakładów.

Na pomysł pieluszki ostrzegającej rodziców przed wystąpieniem zespołu nagłej śmierci niemowlaka wpadli naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. W zespole pracuje bioinformatyk, pediatra i weterynarz bo wstępne badania są przeprowadzana na prosiętach.

ZOBACZ TAKŻE: Unia daje miliony na naukę. Ale nie polską>>>

To niezwykle wrażliwe zwierzęta. W wyniku odstawienia od maciory umiera 40 % procent prosiąt , zabija je stres. Zauważono, że w takich momentach gwałtownie pozbywają się w moczu fosforanów – mówi dr Paweł Szczęsny. Naukowcy starają się zidentyfikować w moczu dzieci kombinację czynników, która pokazuje że we krwi jest zbyt mało fosforanów. Stąd już krok do pieluszek dla niemowląt, które będą sygnalizowały ubytek fosforanów co w konsekwencji może oznaczać wzrost ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowlęcia. Dotychczas stosowane urządzenia monitorujące oddech śpiącego dziecka nie sprawdziły się.

Drugi z nagrodzonych pomysłów ma pomóc walczyć z powodziami czy podtopieniami. Naukowcy w Uniwersytetu Wrocławskiego chcą zliczać przy pomocy dronów ilość wody, która powstanie ze śniegu w danej zlewni rzeki. Chwalą się, że będą w stanie szacować ilość w wody nawet w kwadracie śniegu o bokach mierzących 3 centymetry.

Reklama

Istniejące rozwiązania, oparte m.in. na danych satelitarnych, nie gwarantują wysokiej rozdzielczości przestrzennej, która jest kluczowa w przypadku określenia objętości wody w małych zlewniach. Automatyczne obliczenie tego parametru jest ważne dla prognozowania wezbrań roztopowych, w szczególności w górach, gdzie zjawiska te mogą mieć gwałtowny przebieg. System może być zatem użyteczny jako jedno z wielu narzędzi wspierających podejmowanie decyzji przez sztaby zarządzania kryzysowego. Działanie i funkcjonalność prototypu systemu będzie weryfikowane w ponad 20 eksperymentach terenowych. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, przygotowana będzie koncepcja wdrożenia – mówi dr hab. Tomasz Niedzielski kierownik Zakładu Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego. Według planów system będzie eksperymentalnie wdrożony w zlewni górnej Kwisy w Górach Izerskich.

W ramach piątej edycji programu Lider, dofinansowanie z NCBR otrzymało 36 z grona 240 ubiegających się o nie młodych naukowców. Dotychczas Narodowe Centrum Badań i Rozwoju udzieliło wsparcia 178 młodym naukowcom i wydało na ten cel prawie 185 milionów złotych. Największą liczbą liderów może się poszczycić Politechnika Warszawska - pochodzi z niej 16 młodych naukowców wyróżnionych przez NCBR. Kolejne miejsca zajmują Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska i Politechnika Łódzka.

Dotąd największy sukces odniósł pomysł dra inż. Tomasza Żernickiego, laureata III edycji programu. Chodzi o projekt AudioSense, prototypowego systemu rekonstrukcji wirtualnej sceny dźwiękowej z wykorzystaniem bezprzewodowych sieci sensorowych. System stworzony we współpracy z firma Zylia może zrewolucjonizować branżę muzyczną i filmową.