Tajemnice Układu Słonecznego

Pas Kuipera rozciąga się w odległości od 30 do 50 jednostek astronomicznych od Słońca. 1 jednostka to 1-krotna odległość między Ziemią a Słońcem. W Pasie Kuipera znajduje się m.in. Pluton oraz obiekt Arrokoth, będący najdalszym obiektem odwiedzonym przez sondę kosmiczną. W tym miejscu najprawdopodobniej znajduje się również hipotetyczna dziewiąta Planeta X.

Reklama

Do tej pory naukowcom nie udało się odkryć zbyt wielu masywnych obiektów poza Pasem Kuipera. Poczynione obecnie odkrycia są przełomowe. Okazuje się bowiem, że nasz Układ Słoneczny kryje jeszcze sporo tajemnic. Jest duża szansa, że za orbitą Plutona może znajdować się kolejny Pas Kuipera.

Wpływ Słońca sięga dalej niż podejrzewali naukowcy

Nasz Układ Słoneczny rozciąga się za Neptunem na odległość około 100 jednostek astronomicznych. Do tej pory naukowcom wydawało się, że jest on zbyt mały w porównaniu do innych układów gwiezdnych. Poczynione odkrycia sugerują jednak, że jest dużo masywniejszy. Zaobserwowane obiekty znajdują się w odległości 10 jednostek astronomicznych od Pasa Kuipera. Naukowcy twierdzą, że mogą być one od niego odciągane przez coś większego. Być może jest to kolejny Pas Kuipera, w którym znajduje się mnóstwo nieznanych elementów.

Na ten moment konieczne jest potwierdzenie ustaleń oraz dalsza analiza danych. Zespół badaczy korzysta ze sztucznej inteligencji, która jest w stanie szybko przeglądać informacje. W przeciwnym wypadku naukowcy musieliby poświęcić dodatkowe tygodnie. Obecna misja sondy New Horizons została przedłużona do 2029 r., dlatego istnieje szansa, że będzie ona w stanie znaleźć te obiekty.