Turcja, Syria, Afganistan. Te kraje w 2023 r. zostały dotknięte prawdziwie śmiercionośnymi trzęsieniami ziemi, w których śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy osób, a setki tysięcy odniosły poważne obrażenia. Trudno nawet policzyć, ile domostw zostało zniszczonych. Wielu z tych, którzy ocaleli, straciło dorobek całego życia.

Reklama

W aktywnych sejsmicznie rejonach świata możliwość przewidywania trzęsień z dużym wyprzedzeniem (tak jak w przypadku prognozy pogody) mogłaby w przyszłości uratować wiele ludzkich istnień, zwierząt, budynków, majątków. Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin pracują nad takim narzędziem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI).

Sztuczna inteligencja ostrzeże przed trzęsieniem ziemi nas tydzień wcześniej

Opracowany przez naukowców z amerykańskiej uczelni algorytm przewidział 70 proc. trzęsień ziemi tydzień przed ich wystąpieniem. System testowano przez siedem miesięcy na terenie Chin. AI jest w stanie bardzo szybko i z dużą precyzją analizować potężne bazy danych.

Reklama

AI prawie się nie myli? "Przewidywanie trzęsień ziemi to Święty Graal”

System zdołał na razie przewidzieć 14 takich kataklizmów (wraz z ich siłą) w promieniu ok. 300 km od miejsca, w którym wystąpiły. W jednym przypadku AI nie zdołała "wyczuć” nadchodzącego zagrożenia, a kilkukrotnie wydała fałszywe ostrzeżenie. Skuteczność jest jednak imponująca.

Przewidywanie trzęsień ziemi to Święty Graal. Nie jesteśmy jeszcze bliscy przewidywania dla dowolnego miejsca na świecie, ale to, co osiągnęliśmy, mówi nam, że to, co uważaliśmy za niemożliwy problem, w zasadzie można rozwiązać – powiedział Sergey Fomel, profesor geofizyki z teksańskiej uczelni.

AI będzie ostrzegać przed trzęsieniami ziemi. Czas na kolejne testy

Naukowcy z Austin zamierzają teraz przetestować swój model w innych regionach świata, które charakteryzują się silną aktywnością sejsmiczną. Mowa o Japonii, Grecji, Turcji, Włoszech i Stanach Zjednoczonych (Kalifornia i Teksas). Jeśli technologia byłaby skuteczna podczas badań w różnych rejonach świata, projekt można by nazwać pełnym sukcesem.

Nie widzisz nadchodzącego trzęsienia ziemi. To kwestia milisekund, a jedyną rzeczą, którą możesz kontrolować, jest to, jak jesteś przygotowany. Nawet przy 70 proc. jest to świetny wynik, który może pomóc zminimalizować straty gospodarcze i ludzkie, a także radykalnie poprawić gotowość na trzęsienie ziemi na całym świecie – dodają tęgie głowy z Teksasu.