Na liście pojawiła się m.in. grypa ptaków, zmutowany wirus odry oraz choroby przenoszone przez owady, takie jak czikungunia czy gorączka oropouche. Eksperci ostrzegają, że część z tych zakażeń może mieć potencjał do wywołania pandemii porównywalnej z Covid-19.
Wśród wskazanych zagrożeń znalazły się paramyksowirusy, obejmujące m.in. wirusy odry, paragrypy, świnki oraz patogeny wywołujące zapalenia płuc. Szczególne zaniepokojenie wzbudza zmutowana wersja wirusa odry, która – jak alarmują specjaliści – może być wyjątkowo trudna do opanowania.
"O znacznie większym potencjale infekcyjnym, który trudno byłoby kontrolować nawet przez wprowadzenie lockdownu" – przestrzegają brytyjscy eksperci.
Nowa lista 24 najgroźniejszych infekcji. Eksperci ostrzegają: To może być gorsze niż Covid
Prof. Mark Woolhouse z Uniwersytetu w Edynburgu nie ma wątpliwości, że nowa mutacja odry może stanowić jeszcze poważniejsze zagrożenie niż SARS-CoV-2.
Byłby on jeszcze większym zagrożeniem aniżeli wirus SAR-CoV-2, szczególnie dla dzieci - podkreśla.
Lista uwzględnia także choroby znane z wysokiej śmiertelności, ale o mniejszym potencjale rozprzestrzeniania, jak wirus Ebola, gorączka Q czy MERS. Nie zabrakło też patogenów bakteryjnych – przykładem jest rzeżączka, która zyskuje na znaczeniu przez coraz większą oporność na antybiotyki.
Wśród zagrożeń pojawiły się też mniej znane, ale równie niebezpieczne infekcje, takie jak wirus Nipah, adenowirusy, gorączka Rift Valley, mpox (pokrewny ospie prawdziwej) oraz tularemia – choroba przenoszona ze zwierząt na ludzi.
Prof. Isabel Olivier z UKHSA podkreśliła, że zestawienie nie ma charakteru rankingu – nie ma na nim miejsc od 1 do 24, ponieważ nie sposób przewidzieć, który patogen okaże się najbardziej problematyczny.
Przed pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 wydawało się, że największym zagrożeniem jest nowy, zmutowany wirus grypy. To jednak, przynajmniej na razie, się nie potwierdziło – powiedziała w rozmowie z BBC News.
Nowa lista ma stanowić sygnał dla rządów, instytucji badawczych i przemysłu farmaceutycznego. Celem jest przyspieszenie prac nad szczepionkami, terapiami i systemami reagowania, zanim którykolwiek z patogenów wymknie się spod kontroli.
Gdy wybuchła pandemia Covid-19 zbyt długo musieliśmy dostosowywać nasze działanie do różnych związanych z tym zagrożeń, co było jednym z powodów wprowadzenie lockdownu – zaznaczył prof. Woolhouse. Teraz jednak lepiej rozumiemy, jakie infekcje najbardziej mogą nam zagrażać.
UKHSA zapowiedziała, że lista będzie aktualizowana każdego roku – w miarę pojawiających się nowych danych i zagrożeń.
Źródło: PAP, MEDIA