Nie od dziś wiadomo, że kleszcze nie przepadają za niektórymi zapachami, a w naszym otoczeniu znajdziemy wiele roślin, które je skutecznie odstraszają.

Inwazja kleszczy w Polsce. Jak się skutecznie chronić przed kleszczami?

  • Lawenda – jej intensywny zapach odstrasza nie tylko kleszcze, ale także komary i inne owady. Posadź lawendę w ogrodzie, na balkonie lub wykorzystaj olejek lawendowy do przygotowania domowego sprayu na kleszcze.
  • Mięta – kolejny silny zapach, którego kleszcze unikają. Roztarta mięta może posłużyć jako naturalny repelent, a posadzona w ogrodzie stworzy naturalną barierę ochronną.
  • Rozmaryn – jego aromat jest nieprzyjemny dla kleszczy. Wykorzystaj świeży rozmaryn do przygotowania naparu, którym spryskasz ubranie przed wyjściem na spacer.
  • Tymianek – podobnie jak rozmaryn, tymianek ma intensywny zapach, którego kleszcze nie tolerują. Możesz go użyć do przygotowania domowego sprayu lub posadzić w ogrodzie.
  • Goździki – ich korzenny aromat odstrasza kleszcze i inne owady. Wykorzystaj olejek goździkowy do przygotowania sprayu lub dodaj kilka goździków do kominka zapachowego
Reklama

Inne naturalne sposoby na kleszcze

  • Olejki eteryczneoprócz lawendy i goździków, skuteczne są także olejki z mięty pieprzowej, eukaliptusa, cytronelli, geranium czy trawy cytrynowej. Dodaj kilka kropli do oleju bazowego (np. migdałowego) i wetrzyj w skórę.
  • Czosnek – jego silny zapach odstrasza kleszcze. Spożywanie czosnku może zwiększyć naszą naturalną odporność na ukąszenia, a roztarty czosnek można wykorzystać jako naturalny "odstraszacz".
  • Ocet jabłkowy – jego kwaśny zapach jest nieprzyjemny dla kleszczy. Rozcieńcz ocet z wodą i spryskaj nim ubranie przed wyjściem na spacer.

Pamiętaj jednak naturalne metody nie dają 100 proc. gwarancji ochrony przed kleszczami.

Zawsze sprawdzaj skórę po powrocie ze spaceru, szczególnie w okolicach pach, pachwin i włosów.

W przypadku ukąszenia, usuń kleszcza pęsetą i zdezynfekuj miejsce ukąszenia.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy (np. rumień, gorączkę), skonsultuj się z lekarzem.

Stosując naturalne metody w połączeniu z odpowiednim ubiorem (długie rękawy i nogawki) oraz unikaniem miejsc, gdzie kleszcze występują najczęściej (wysokie trawy, zarośla), zwiększymy swoje szanse na uniknięcie ukąszenia i związanych z nim zagrożeń.

Pamiętaj również o chemicznych środkach ochronnych, których pełna gama jest dostępna m.in. w aptekach, w drogeriach czy marketach. Możesz również skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu.