Zespół kierowany przez Larsa Fadnesa, badacza zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Bergen w Norwegii, stworzył model oczekiwanej długości życia.Powstał na podstawie danych pozyskanych od uczestników badania, którzy musieli dokumentować, jak wyglądała ich dieta. Następnie naukowcy pogrupowali osoby na podstawie ich wzorców żywieniowych. Zaobserwowali także, w jaki sposób zmieniały się one w czasie. Udało się jednocześnie zidentyfikować osoby, które jedzą przeciętnie i niezdrowo, osoby odżywiające się zgodnie z zaleceniami brytyjskiego ministerstwa zdrowia oraz osoby stosujące tzw. dietę długowieczności.

Reklama

Dieta ma kolosalny wpływ na długość życia

Badania pokazują, że spożywanie zdrowszej żywności może przynieść znaczne korzyści zdrowotne, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. W analizie uwzględniono także takie czynniki jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz aktywność fizyczną. Okazało się, że mężczyźni i kobiety w wieku 40 lat, którzy zmienili swoją dietę z niezdrowej na zgodną z zaleceniami ministerstwa zdrowia, zyskali około 9 lat średniej długości życia.

Kolejna istotna zmiana dotyczyła uczestników badań, którzy zrezygnowali ze słodkich napojów i przetworzonej żywności na rzecz produktów pełnoziarnistych, orzechów, owoców, warzyw i umiarkowanej ilości ryb. Jest to tak zwana dieta długowieczności. Jej przykładem jest m.in. dieta śródziemnomorska i dieta DASH. Takie osoby wydłużyły swoje życie o dodatkowe 10 lat. Co ciekawe, u uczestników, którzy na początku stosowali przeciętną dietę lub poprawili swoje nawyki żywieniowe w późniejszym wieku, nie odnotowano tak dużego wzrostu średniej długości życia.

Reklama

Naukowcy odkryli sposób na długowieczność. Ale jest problem

Okazuje się, że im większe są zmiany wprowadzone w kierunku zdrowszych nawyków żywieniowych, tym większy oczekiwany wzrost średniej długości życia. Dobra informacja jest taka, że na zmianę diety nigdy nie jest za późno. Osoby w wieku 70 lat również mogą wydłużyć swoje życie o około 4-5 lat, jeśli przerzucą się na zdrowe odżywianie. Muszą jednak zastosować się do ogólnych zaleceń (np. tych, które podaje ministerstwo zdrowia) lub wybrać dietę długowieczności.

Naukowcy przyznają, że utrzymanie zdrowego stylu życia w miarę upływu czasu może być wyzwaniem. Pojawia się jeszcze jedna niedogodność, a mianowicie kwestia dostępności zdrowej i taniej żywności. Jest to problem systemowy, w którego rozwiązaniu muszą uczestniczyć rządy. Na ten moment zdrowa żywność jest droższa niż produkty przetworzone. W 2017 roku przeprowadzono badanie w Stanach Zjednoczonych, które wykazało, że opodatkowanie niezdrowych produktów, przy jednoczesnym dotowaniu zdrowych odpowiedników mogłoby każdego roku uratować życie 60 000 osób.