Opisywany model żywieniowy stawia na różnorodność i niski stopień przetworzenia produktów. Ważne jest też spożywania warzyw i owoców w formie surowej. Oprócz alkoholu i tłuszczu, konieczne jest unikanie cukru. Francuscy naukowcy postanowili dokładnie przyjrzeć się korzyściom diety śródziemnomorskiej. Przeprowadzili badanie trwające 12 lat, w którym wzięło udział 840 osób w wieku 65 lat i starszych.

Reklama

Dieta śródziemnomorska poprawia funkcje poznawcze

Pogorszenie funkcji poznawczych to pierwszy symptom, który może przekształcić się w demencję i chorobę Alzheimera. Aby ochronić się przed utratą zdolności umysłowych, należy przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Zdaniem naukowców dieta śródziemnomorska jest najlepszym rozwiązaniem. Inspiracją dla niej są tradycyjne potrawy spożywane w regionie południowej Hiszpanii, na Krecie oraz we Włoszech.

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że przestrzeganie jej założeń jest odwrotnie powiązane z długotrwałym pogorszeniem funkcji poznawczych u osób starszych. Taki wniosek wysnuto na podstawie analizy danych zdrowotnych i poznawczych zebranych na przestrzeni 12 lat. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat i znaleźć możliwe biomarkery chorób, naukowcy zmierzyli poziom metabolitów. Są to małe cząsteczki będące produktami procesów komórkowych. Ich poziom zmienia się w odpowiedzi na chorobę, dietę i inne czynniki środowiskowe.

Wpływ diety na mózg człowieka

W ramach badania opracowano indeks metabolomiczny diety dla grup żywności wchodzących w skład diety śródziemnomorskiej. Mowa o takich produktach jak warzywa, rośliny strączkowe, owoce, zboża, nabiał, ryby i tłuszcze. Po poznaniu tego wskaźnika, naukowcy ocenili jego związek z zaburzeniami funkcji poznawczych. Na początku badania uczestnikom pobrano krew i zmierzono w niej poziom określonych substancji, m.in. tłuszczów nasyconych i nienasyconych, polifenoli wytwarzanych przez bakterie jelitowe i innych roślinnych substancji chemicznych.

W ciągu 12 lat trwania eksperymentu uczestnicy byli pięciokrotnie poddani testom neuropsychologicznym, które sprawdzały zdolności poznawcze. Okazało się, że istnieje związek między przestrzeganiem zasad diety śródziemnomorskiej a funkcjonowaniem mózgu.

U uczestników, którzy wybrali ten model żywienia następował znacznie wolniejszy spadek funkcji poznawczych, w porównaniu do osób, które nie trzymały się wytycznych. Choć samo badanie miało pewne ograniczenia, jest to kolejne potwierdzenie tego, że wzorce żywieniowe odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia mózgu i zmniejszają ryzyko upośledzenia jego funkcji w miarę starzenia się.