W badaniu wzięło udział 209 par. Co ciekawe, naukowcy doszli do wniosku, że wyższy poziom satysfakcji ze związku odczuwają zwłaszcza mężczyźni, których partnerki są dla siebie życzliwe i współczujące. Samowspółczucie polega na okazywaniu sobie troski oraz uważności, zwłaszcza w obliczu własnych niedociągnięć, cierpień oraz odczuwanego bólu. Takie podejście może przynieść korzyści i szczęście obu stronom.

Reklama

Szczęście w związkach. Jak wyglądało badanie?

Okazywanie sobie wyrozumiałości niesie ze sobą konsekwencje, które znacznie wykraczają poza osobiste dobro. Takie zachowanie wpływa na wiele różnych aspektów związków romantycznych, w tym na rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie z zazdrością oraz na ogólną satysfakcję. Najnowsze badanie różni się nieco od poprzednich, bowiem po raz pierwszy została w nim uwzględniona perspektywa obu stron, a nie tylko jednego z partnerów.

Zdaniem Nancy Tandler z Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Marcina Lutra wywiad z obiema osobami pozwala na głębsze zrozumienie tego, jak samowspółczucie wpływa na każdą osobę oraz na związek jako całość. Uczestnicy badania musieli wypełnić ankietę, w której pojawiły się pytania dotyczące wielu różnych aspektów związku, w tym satysfakcji seksualnej oraz długoterminowego potencjału relacji. Poza tym naukowcy wzięli pod uwagę nie tylko współczucie dla samego siebie jako osoby, ale również dla samego siebie w związku. Okazuje się bowiem, że ludzie zachowują się inaczej, jeśli zmagają się z problemami dotyczącymi relacji, a inaczej w przypadku trudności związanych np. z pracą.

Dlaczego warto praktykować samowspółczucie?

Badacze doszli do wniosku, że satysfakcja z relacji wzrasta w momencie, gdy druga osoba okazuje sobie samowspółczucie, ale wyłącznie w kontekście związku, a nie w kontekście innych aspektów życia. Akceptacja własnych niedociągnięć i niepowodzeń w relacji okazuje się mieć korzystny wpływ na obie strony oraz na związek ogółem. To niezwykłe odkrycie ma duże znaczenie dla terapii par.

Nancy Tandler wskazuje też na sposoby w jaki można rozwijać współczucie do samego siebie. Warto zastanowić się, jak potraktowalibyśmy partnera lub partnerkę w trudnej sytuacji. Następnie należy zastosować wobec siebie taką samą troskę i zrozumienie. Naukowcy stwierdzili, że aby lepiej zrozumieć potencjał tego zagadnienia w kontekście utrzymania satysfakcji ze związku, należy dokładnie przeanalizować wzajemne powiązania między partnerami.