Nie tylko kocie maluchy wymagają szczególnej opieki i uwagi - ta należy się również starszym kotom.

Jak rozpoznać, że nasz kot się starzeje? Oto kluczowe kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Tych objawów nie lekceważ

1. Większa potrzeba odpoczynku. Dorosłe koty śpią około 16 godzin na dobę, starsze - nawet dłużej. Koci seniorzy często mogą mieć trudności z wybudzaniem się, co może być spowodowane pogorszeniem wzroku i słuchu.

Reklama

2. Problemy z zębami. Regularne kontrole u weterynarza są kluczowe, gdyż problemy z zębami mogą prowadzić do trudności z jedzeniem. Im starszy kot, tym bardziej staje się narażony na tworzenie się złogów kamienia nazębnego, które powodują choroby dziąseł i szereg dolegliwości bólowych.

Reklama

3. Zmiany w apetycie i waga. Zmiany w jedzeniu i nagła utrata wagi mogą sygnalizować poważne problemy zdrowotne, takie jak nadczynność tarczycy lub cukrzyca. Nawet przy standardowym dla danego kota apetycie mogą pojawić się spadki wagi spowodowane właśnie starzeniem się.

4. Trudności z ruchem. Utrata siły mięśniowej i problemy ze stawami mogą utrudniać starszym kotom skakanie i chodzenie po schodach. Część z tych objawów jest fizjologiczna, natomiast mogą też być wynikiem zaburzeń metabolicznych - najważniejsze, by ustalić, czy kota nic nie boli. Jeśli zauważysz problemy ze wskakiwaniem na wyższe obiekty, udaj się z pupilem do lekarza weterynarii.

5. Pogorszenie wzroku i słuchu. To naturalna część starzenia, ale może również wskazywać na inne problemy zdrowotne, jak wysokie ciśnienie krwi.

6. Zmiany behawioralne. Zwiększone miauczenie i niepokój mogą oznaczać problemy zdrowotne lub demencję.

Reklama

7. Zwiększone pragnienie. Picie większej ilości wody niż zwykle może być sygnałem problemów z nerkami czy cukrzycą.

8. Zwiększona drażliwość. Może wynikać z bólu lub dyskomfortu, szczególnie u kotów, które z natury są mniej towarzyskie.

9. Konieczność dodatkowej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie sierści, pielęgnacja pazurów oraz czyszczenie uszu są ważne, aby utrzymać dobre zdrowie i higienę u kota.

Regularne wizyty u lekarza weterynarii i dostosowanie opieki do potrzeb starzejącego się kota są kluczowe, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do długiego i zdrowego życia.