Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze Ziemi stale rośnie i osiągnęło w 2018 roku rekordowy poziom – wynika z danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
"To właśnie samorządowcom powinno zależeć na tym, aby móc bezpiecznie
dostarczać ludziom coś, co im jest najbardziej potrzebne do życia, czyli
wodę" - mówi dr Aleksandra Kardaś z serwisu Naukaoklimacie.pl, autorka "Książki o wodzie".
Wiadomość potwierdzająca ponowne odkrycie gatunku, uznanego za
wymarły, zelektryzowała świat nauki, a zwłaszcza biologów na całym
świecie. To oznacza szansę na ocalenie i poznanie tego gatunku. To
również nadzieja, że uda się odnaleźć więcej "zaginionych gatunków"
zwierząt i roślin, których jest już ok. 1 200. Sukces ten jest udziałem
Polaków i Wrocławia. Projekt wspiera wrocławskie zoo i jego szef
Radosław Ratajszczak.
Starożytny Rzym był jak Nowy Jork miastem imigrantów, leżącym na skrzyżowaniu ludów - twierdzą naukowcy, którzy zbadali DNA jego pierwszych mieszkańców. Odnaleźli ślady kodu genetycznego ludności Anatolii w Turcji, obszarów obecnego Iranu i Ukrainy.
Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wysłano w sobotę specjalnie zaprojektowany "kosmiczny piekarnik", w którym astronauci będą piekli dla dobra nauki ciasteczka z kawałkami czekolady - podaje BBC.
Kości pliozaurów - potężnych drapieżników morskich żyjących w Jurze, czyli przed ok. 150 mln lat, odkryli paleontolodzy pod Iłżą (Mazowieckie). Szczątki tych największych, jurajskich drapieżników morskich odkryto w Europie do tej pory tylko w kilku miejscach.
Astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir w piątek wyszły w otwartą przestrzeń kosmiczną, by przeprowadzić naprawę regulatora ładowania i rozładowania baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy kosmiczny spacer zespołu składającego się wyłącznie z kobiet.
To jednokomórkowy organizm, który jest praktycznie nieśmiertelny. Nie ma mózgu, oczu czy otworu gębowego. We francuskim muzeum można będzie oglądać istotę, którą naukowcy nazwali "blobem", na cześć zabójczego bohatera starego horroru.
Kometa 2I/Borisov to pierwsza w historii kometa z innego systemu planetarnego przyłapana na podróży przez Układ Słoneczny. Opisali ją właśnie astronomowie z Polski i Holandii. Na obserwacje tego niezwykłego ciała niebieskiego badacze mają jeszcze rok.
Zrzucane z ogromnych wysokości, czasem poddawane czołowym
zderzeniom ze ścianą. Do tego nierzadko rozstrzeliwane, a nawet
przybijane do krzyża. Jak jeszcze nauka wykorzystuje ludzkie ciała po
śmierci?
Amerykanin John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham oraz Japończyk Akira Yoshino zostali lureatami Nagrody Nobla z chemii 2019 za “rozwój baterii litowo-jonowych”- ogłosił w środę Komitet Noblowski w Sztokholmie.