Jarosław Kaczyński - premier
1. Polska musi być wiarygodnym i stabilnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ciężka służba naszych żołnierzy zarówno w Iraku i Afganistanie spotyka się z bardzo dobrymi ocenami naszych sojuszników. Temat uczestnictwa Polski w misjach pokojowych nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej. Przypomnę, że wojska do Iraku wysłał prezydent Kwaśniewski i premier Miller, zaś o wysłaniu wojsk do Afganistanu poinformował w Waszyngtonie kandydujący dziś z Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski. Było dobrym zwyczajem dotychczasowej polityki, by kwestii strategicznych nie kłaść na ołtarzu doraźnej gry politycznej. Z przykrością obserwuję, że w tej kampanii wyborczej norma ta nie jest przestrzegana.
2. Kwestie wprowadzenia euro narzuca nam traktat akcesyjny. Na całe szczęście traktat ten nie precyzuje daty przystąpienia do wspólnej waluty. W tej sytuacji decyzję o dacie podjąć musimy z ogromną starannością i pewnością, że przyniesie ona Polsce korzyści. Musimy obserwować sytuację w tych krajach, które euro przyjęły i w tych, które utrzymały narodową walutę. Przypomnę, że w krajach starej Unii euro nie obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii. Przykład tych krajów można traktować jako argument za jak najpóźniejszym wejściem do euro. Z drugiej strony są kraje, które na wejściu euro zyskały. Dla nas najważniejsze będzie sprawdzenie, czy wprowadzenie euro nie doprowadzi do drastycznych podwyżek. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zawsze bronił zwykłych ludzi i to ich interesy będziemy brali pod uwagę, podejmując decyzje o dacie wejścia do Euro.
Donald Tusk - przewodniczący Platformy Obywatelskiej
1. Całym sercem jesteśmy z naszymi żołnierzami w Iraku. Pełnią tam trudną i odpowiedzialną służbę, zasługują na naszą wdzięczność i uznanie. Decyzje dotyczące polskiego zaangażowania w Iraku muszą być podejmowane w efekcie politycznej refleksji w Polsce, a nie pod wpływem gróźb terrorystów. Przypominamy równocześnie, że Polska w pełni wypełniła już swoje sojusznicze zobowiązania, uczestnicząc w misji w Iraku od 2003 roku. Straciliśmy w Iraku wielu naszych obywateli, wydaliśmy blisko miliard złotych, a poczucie sensu tej misji dawno się zatraciło. Dlatego niepokoją nas deklaracje prezydenta o gotowości przedłużenia tej misji. Z kolei misja afgańska jest wynikiem naszego zobowiązania jako członka NATO. Pytanie, jakie stawiamy, to niedopracowane zabezpieczenie naszych żołnierzy.
2. Przyjęcie euro będzie korzystne dla polskiej gospodarki. Niestety, na razie Polska spełnia zaledwie trzy z pięciu kryteriów z Maastricht, które warunkują przyjęcie europejskiej waluty. Główny problem to obniżenie deficytu budżetowego. Trzeba jednak podkreślić, że z czasem zagrożone może być również spełnienie kryterium inflacyjnego. Proponowana przez nas polityka finansowa istotnie ułatwiłaby przyjęcie wspólnej waluty. Wejściu do strefy euro powinny towarzyszyć działania zabezpieczające przed nieuzasadnionym wzrostem cen.
Wojciech Olejniczak - lider LiD
1. LiD opowiada się za niezwłocznym podjęciem rozmów z naszymi sojusznikami i działań logistycznych dla wycofania wojsk polskich z Iraku do końca 2007 r. - najpóźniej w pierwszych miesiącach 2008 roku. Udział Polski w misji w Afganistanie wynika ze zobowiązań podjętych w ramach NATO. LiD proponuje uzgodnienie z dowództwem NATO zmiany formy uczestnictwa Polski na wspierające i logistyczne.
2. LiD jest za wprowadzeniem euro najpóźniej do 1 stycznia 2012 roku. Wejście do Europejskiej Unii Walutowej będzie dla Polski korzystne ze względu na zwiększenie napływu kapitału inwestycyjnego tworzącego miejsca pracy, obniżenie stóp procentowych, nasilenie konkurencji korzystnej dla konsumentów, uwolnienie polskich przedsiębiorców od ryzyka kursowego. Dlatego trzeba to zrobić jak najszybciej, oczywiście po rzetelnym wcześniejszym przygotowaniu.