Na początku tygodnia bank Pekao S.A. poinformował, że Bielecki zrezygnował z funkcji prezesa tego banku. Powody tej decyzji nie zostały podane.

Media spekulowały w ostatnich tygodniach, że Bielecki może wrócić do polityki - miał on być też głównym architektem niedawnych zmian w gabinecie Donalda Tuska.

Reklama

Według doniesień medialnych Bielecki miałby zastąpić Tuska w fotelu premiera, gdyby ten zdecydował się kandydować na prezydenta. Politycy PO przyznawali w ostatnich dniach, że taki scenariusz teoretycznie jest możliwy, zaznaczając przy tym, że wszystko rozstrzygnie się wiosną przyszłego roku, gdy Platforma oficjalnie wskaże swego kandydata na prezydenta.

Oprócz Bieleckiego w nowej Radzie PISM znaleźli się również: Jerzy Koźmiński (były ambasador w USA), Andrzej Kremer (wiceszef MSZ), Wojciech Roszkowski (historyk i były europoseł PiS), Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PO), Bartłomiej Sienkiewicz (ekspert do spraw wschodnich), Paweł Wojciechowski (podsekretarz stanu w MSZ) - informuje ministerstwo spraw zagraniczych.

Reklama

Zgodnie ze statutem Instytutu - podaje MSZ - kompetencje Rady obejmują: zatwierdzanie rocznego planu działań Instytutu, jego planu finansowego oraz rocznego sprawozdania Dyrektora Instytutu z realizacji planu działań. Rada jest upoważniona do przedkładania ministrowi spraw zagranicznych oraz dyrektorowi stanowisk w każdej sprawie dotyczącej Instytutu.