"To prawda, w poniedziałek zgłoszę swój wniosek do Krajowej Rady Sądownictwa" - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" były zastępca Prokuratora Generalnego. Engelking uchodzi za symbol rzadów Zbigniewa Ziobro. W czasach gdy obecny europoseł PiS był ministrem sprawiedliwości Engelking był jego zastępcą nadzorujcącym prokuraturę. Opinia publiczna zapamiętała go jako prowadzącego słynną multimedialną konferencję prasową w sprawie przecieku z afery gruntowej,czyli domniemanego spotkania Janusza Kaczmarka z biznesmenem Ryszardem Krauze, w apartamencie na 40. piętrze hotelu Marriot w Warszawie.
"Zdaje sobie sprawę, że mam etykietę, człowieka Ziobry. Nic na to nie poradzę. Ale zawsze sprzeciwiałem sie takiemu szufladkowaniu ludzi, a zwlascza prokuratorów, którzy z mocy prawa muszą pełnić swoją funkcję, także wtedy kiedy stanowisko ministra sprawiedliwości pełnią politycy, których niechętnie traktują media" - uważa Engelking.
W sprawie działań Engelkinga toczą się wciąż śledztwa. Najważniejsze prowadzi prokuratura okręgowa w Rzeszowie. Tamtejsi oskarżyciele badają,czy w 2007 roku miał on prawo prowadzić konferencję, na której ujawnił film z kamer przemysłowych w hotelu Marriot, na którym widac ówczesnego ministra SWiA Janusza Kaczmarka.
"Byłem przesłuchiwany jako świadek w bardzo wielu postępowaniach. Do tej pory nie wystąpiono o uchylenie mi prokuratorskiego inmmunitetu by ogłosić mi zarzuty. To dowód,że nie złamałem prawa" - uważa Engelking.
Z ekipy byłego ministra Ziobro o stanowisko nowego Prokuratora Generalnego stara się też prokurator Bogdan Święczkowski, były szef ABW. Prokuratura i sejmowa komisja śledcza badają czy był on odpowiedzialny za tragiczną w skutkach próbę zatrzymania Barbary Blidy.
Kto może zostać Prokuratorem Generalnym?
Prokuratorem Generalnym według zmienionej ustawy może zostać osoba będąca prokuratorem w stanie czynnym, prokuratorem IPN, sędzią Sądu Najwyższego albo sędzią z 10-letnim doświadczeniem w sprawach karnych. Termin zgłaszania kandydatów na to stanowisko mija 30 listopada. Potem Krajowa Rada Sądownictwa wysłucha kandydatów i większością 50 proc. plus jeden głos wyłoni z tego grona dwie kandydatury i przedstawi je Prezydentowi RP.
Prezydent wybierze nowego Prokuratora Generalnego z tej dwójki najdalej na trzy miesiące przed wygaśnięciem kadencji obecnego, czyli do końca 2009 r. Formalnie rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości nastąpi 30 marca 2010 roku.