Bank Goldman Sachs sprostował dziś informacje, że skończył grę przeciw złotówce. To temu bankowi doradza były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Zapewnia jednak, że nie ma nic wspólnego z działaniami spekulacyjnymi.

Reklama

>>>Goldman Sachs gra dalej na złotym

Przy okazji komunikatu wydanego dziś przez bank, poseł PiS Tadeusz Cymański wzywa Kazimierza Marcinkiewicza, by natychmiast zrezygnował z pracy dla amerykańskiego banku.

"Kazio wkopał się w rolę lobbysty" - ocenia z kolei rolę Kazimierza Marcinkiewicza Paweł Poncyljusz.

Poncyljusz, obecnie poseł PiS, uważa, że w doradzaniu nie ma nic nagannego dla byłego polityka. "Tylko że Marcinkiewicz jeszcze się nie zdecydował do końca, czy chce być lobbystą, czy politykiem. Dla czystości powinien jednak przestać doradzać temu bankowi" - mówi DZIENNIKOWI.

Reklama

>>> Dowiedz się, co o Kazimierzu Marcinkiewiczu sądzi premier Tusk

Reklama

Poseł popiera decyzję obecnego ministra skarbu Aleksandra Grada, który pojechał do Londynu szukać inwestorów dla Polskiej Grupy Energetycznej, ale odwołał spotkanie w siedzibie Goldman Sachs. Minister domaga się wyjaśnień o roli banku w spekulacji polskim złotym.

"Jednak z Goldman Sachs trzeba działać rozważnie. Bo z jego opinią liczą się inwestorzy. A Polska poszukuje na Zachodzie kupców dla akcji naszych przedsiębiorstw" - podkreśla Paweł Poncyljusz z PiS.

"Nie ma instrumentów, aby zabronić bankom gry na polskiej walucie. Jedyne co może rząd, to korzystać ze wszelkich dostępnych środków, aby stabilizować kurs złotego" - mówi jednak Waldy Dzikowski wiceszef Platformy Obywatelskiej.

On też dość chłodno odnosi się do współpracy Kazimierza Marcinkiewicza z Goldman Sachs. "Przyjmuję do wiadomości jego wyjaśnienia, że nie doradza w kwestiach spekulacji walutowych. Ale to jego osobista decyzja, czy chce być identyfikowany z taką instytucją - dodaje poseł PO.

>>> Zła wiadomość dla Marcinkiewicza – komentarz Piotra Gursztyna

Goldman Sachs to jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych. Jego klienci to nie tylko ogromne przedsiębiorstwa, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także rządy. Goldman Sachs został założony w 1869 r. Siedzibą instytucji jest Nowy Jork.