"To żart?" - krzyknął jeden z byłych polityków LPR gdy usłyszał, że Jargut odpowiada za finanse KW Libertas. Popularnego w dawnym środowisku Młodzieży Wszechpolskiej "Fokę" poznał dwanaście lat temu, gdy ten przyjechał do Warszawy z rodzinnego Nowego Sącza. Był rok 1996. Jargut szybko znalazł uznanie szefa Młodzieży Wszechpolskiej Wojciecha Wierzejskiego. Był pracowity. I miał wielki atut: darmowy bilet na wszystkie przejazdy PKP. "Miał ojca kolejarza, więc kursował tam i z powrotem rozwożąc pisemka narodowe po terenie" - wspomina ówczesny wszechpolak.

Reklama

Do bólu lojalny "Foka" spodobał się Romanowi Giertychowi. Krótko pracowali razem w biurze porad prawnych. Gdy biuro trzeba było zamknąć, nadeszły ciężkie czasy dla Jarguta. Zaczepił się w agencji ochrony. Był bramkarzem w kilku lokalach, potem trafił do znanej agencji ochony "Wydział". Należała do byłego antyterrorysty Mieczysława Zapióra, znanego jako Pancernik. Zapiór prowadził interesy m.in. z Ireneuszem Sekułą, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 2000 roku. W tym okresie pracował tam też Jargut. Sam Pancernik utonął w 2001 roku w Egipcie. Jego ciało nigdy nie zostało odnalezione.

Gdy Zapiór zginął, Jargut pracował już w zupełnie innym otoczeniu. Po wyborach w 2001 roku LPR dostała się do Sejmu, a Giertych znalazł mu pracę w partii, którą wreszcie zaczęło być stać na zatrudnianie lojalnych pracowników. Przez kolejne lata "Foka" był jego nieformalnym ochroniarzem. "Roman zawsze mówił o nim ciepło per Sebuś" - opowiada ówczesny poseł Ligi. Inny polityk przyznaje, że Jargut tylko stylizował się na tzw. "karka". "No i Wierzejski używał go jako straszaka na tych, którzy zaleźli mu za skórę" - dodaje.

Nasi rozmówcy nie mają wątpliwości, że skoro pełnomocnikiem finansowym KW Libertas został Jargut to znak, że Libertas i jego finanse kontrolują Giertych z Wierzejskim. Tę funkcję w LPR zawsze pełnili tylko najwierniejsi im ludzie. W 2004 roku była to Marlena Pawłowska - siostra Wierzejskiego i żona Szymona Pawłowskiego z władz partii, w 2005 roku - asystentka Giertycha Katarzyna Kędzierska, a w 2007 roku Wojciech Romerowicz z redakcji tajemniczego periodyku "Polityka Narodowa", wydawanego przez Wierzejskiego.