Pretekstem do decyzji władz Agencji Informacji TVP była decyzja zespołu wydającego "Forum". Chciał on jak co tydzień zamówić na piątkowe wydanie programu sondaż preferencji wyborczych. Nie zdążył.

Reklama

>>> Tusk: Libertas pożałuje pracy z Wałesą

Według zakulisowych informacji wyglądało to tak. W mediach od kilku dni pojawiały się informacje, że w TVP obowiązuje zakaz publikowania przedwyborczych sondaży. Dlaczego? Libertas, którego ludzie rządzą teraz telewizją publiczną, albo wypada w nich słabiutko, albo w ogóle nie istnieje. A to zakłóca propagandowy przekaz z Woronicza, według którego partia Declana Ganleya to trzecia siła polityczna, po PO i PiS.

Oficjalnie zakazu zamawiania i publikowania sondaży nikt jednak nie wydał. Zespół "Forum" postanowił więc wystąpić do władz AI o informację na ten temat. "Jeśli zakaz, to na piśmie. Ale nie dostaliśmy go" - mówi jeden z uczestników spotkania zespołu. "Dopiero później usłyszeliśmy, że takie zarządzenie jest przygotowywane" - mówi inny

>>> Era Farfała w TVP szybko się nie skończy .

Co zrobiła ekipa "Forum"? Jednogłośnie podjęła decyzję, że wobec tego zamawiają badanie preferencji wyborczych. "Taki wniosek został przekazany do władz. W badaniu chcieliśmy zapytać o wszystkie 10 komitetów, jakie zarejestrowały listy w całym kraju" - opowiada nasz rozmówca z TVP. Nie minęło pół godziny, gdy przyszła odpowiedź od zwierzchników. Podjęli decyzję o natychmiastowym zawieszeniu wydawania programu. Na czas kampanii wyborczej.

Jak argumentowali tę decyzję? Że w tym samym czasie na antenie będzie emitowany program publicystyczny "Minęła 20". A on, w przeciwieństwie do "Forum", zapewnia dostęp do anteny wszystkim siłom politycznym, nie faworyzując parlamentarnych.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji w "Forum" reprezentowane są PO, PiS, SLD, PSL i koło SdPl. A polityczni przyjaciele Piotra Farfała z Libertas wiele razy powtarzali na swoich konferencjach prasowych, że Polacy muszą powiedzieć w eurowyborach "nie" kartelowi, który rządzi Sejmem. Pojawiały się też, głównie z ust Artura Zawiszy,określenia typu "banda czworga". TVP nie odpowiedziała na nasze pytania o losy "Forum" w czasie kampanii.

>>> TVP zmusza reporterów, by mówili o Libertas

Prawica Rzeczypospolitej Marka Jurka chce natomiast, by los "Forum" podzielił... sam prezes Farfał. Zarzucają mu "stronniczość przekazu TVP na rzecz kampanii wyborczej KW Libertas". Skąd ta reakcja? Bo sam Farfał takie zarzuty skierował pod adresem Wojciecha Cejrowskiego. Po tym jak słynny podróżnik wystąpił w wyborczym spocie partii Jurka, TVP zdjęła z anteny jego program. Sam Jurek po południu był jednak gościem "Rozmowy Jedynki". Jego adwersarzem był Zawisza. Z Libertas.