"Trybuna" oburzyła się, że w uroczystościach obchodów 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej nie zaproszono gen. Wojciecha Jaruzelskiego. "O ile pamiętam, w biografii generała nie napisano, że walczył na Westerplatte" - mówi krótko rzecznik miejskiego urzedu w Gdańsku Antoni Pawlak.

Reklama

Ale generał jest tylko jednym z wielu Polaków, którzy chcieliby być na Westerplatte i... nie będą. Eryk Mistewicz, specjalista od wizerunku politycznego, napisał na swoim mikroblogu, że zaproszeń nie dostała także większość posłów. Wejściówki mają zapewnione tylko parlamentarzyści z Pomorza. Zaprosił ich prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Co z pozostałymi posłami i zwykłymi ludźmi?

"Posłowie mogą przyjechać tu na własną rękę" - mówi Antoni Pawlak. To prawda, ale... wiele nie zobaczą. Uroczystości o godz. 4.45 odbędą się przed pomnikiem, który jest usytuowany na szczycie wzgórza. Dostęp do niego będzie zamknięty. Tłum widzów będzie mógł zebrać się błoniach. Będzie tam ustawiony telebim.

Czy zwykli widzowie dostaną się przed pomnik lub w jego okolice o godz. 15, kiedy na Westerplatte będą delegacje z całej Europy? Niestety nie, chyba że wcześniej zdobyli zaproszenia. "Identyfikatory uprawniające do wejścia na uroczystości były rozdawane przez lokalne media. Cieszyły się ogromnym powodzeniem. Rozdano ich kilkaset. Kto nie ma identyfikatora, na uroczystości nie wejdzie" - mówi Antoni Pawlak.

A co z kombatantami? To samo. Jeśli nie dostali wcześniej zaproszeń, nie zostaną wpuszczeni na uroczystości. "Przekazaliśmy znaczną liczbę wejściówek Radzie Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ona zajmowała się ich rozdawnictwem. Dziennikarze <Newsweeka> pytali mnie już, dlaczego pominieto przy ich rozdawaniu kombatantów z Ludowego Wojska Polskiego, ale tak jak mówiłem, to nie my, tylko sami kombatanci, rozdawali te zaproszenia" - mówi Pawlak.

Ograniczenia są podyktowane względami bezpieczeństwa. W tym czasie na Westerplatte utrudniony będzie dojazd własnym samochodem, dlatego organizatorzy zalecają podróż autobusami komunikacji miejskiej.

Reklama

Ci, którzy wybierali się do Gdańska, ale nie mieli szczęścia i nie wygrali zaproszeń, uroczystości zobaczą w telewizji.

p

Program uroczystości 1 września:

04:40 - Westerplatte

uroczystość przy Pomniku Obrońców Wybrzeża (wstęp wyłącznie na zaproszenie); wystąpienie prezydenta i premiera, prezydenta Gdańska: u podnóża Pomnika - relacja z uroczystości przy Pomniku (wstęp wolny);

Potem: otwarcie wystawy "Westerplatte: kurort - bastion - symbol" zorganizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej; podpisanie aktu erekcyjnego muzeum przez premiera, prezydent Adamowicz wręczy dyrektorowi muzeum deklarację darowizny (uchwalone przez Radę Miasta darowizna gruntu pod budowę muzeum), poczęstunek - kuchnia polowa.

Czytaj dalejgodz. 09 - Dwór Artusa (wstęp wyłącznie na zaproszenie), Międzynarodowa Konferencja Burmistrzów Miast Symboli II Wojny Światowej z udziałem przedstawicieli Światowego Zjazdu Kombatantów oraz uczniów zrzeszonych w Klubie Szkół Westerplatte.

godz.11 - Droga Królewska na Gdańskiej Starówce - ul. Długi Targ (wstęp wolny)

Otwarcie wystawy plenerowej poświęconej miastom, które w sposób szczególny zapisały się w trakcie wojennej zawieruchy.

godz. 12 - Pomnik Obrońców Poczty Polskiej - Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2 (wstęp wolny)

Msza Święta w intencji bohaterów Kampanii Wrześniowej, którą koncelebrował będzie ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Złożenie wieńców przedd Pomnikiem.

godz. 15 - Westerplatte (wstęp wyłącznie na zaproszenie/identyfikator). Poza identyfikatorami, uczestnicy proszeni są o zabranie dokumentu tożsamości.

Centralne uroczystości rocznicowe na Westerplatte, z udziałem najwyższych władz państwowych RP i gości zagranicznych.

15:00 Złożenie wieńców i zapalenie zniczy przez szefów delegacji państwowych na Cmentarzu Obrońców Westerplatte

15:30 Rozpoczęcie uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, krótki Apel Poległych, wystąpienie Władimira Putina.

17:00 Zakończenie uroczystości

godz. 20 - Bazylika Mariacka (wstęp na zaproszenie/bilet)

Koncert "Requiem wojenne" Benjamina Brittena.

godz. 22 - Kościół Św. Trójcy w Gdańsku (wstęp wolny) Wideo instalacja pod tytułem "City on Fire - Holy Trinity on Fire".