Poprzedni reprezentant SLD w Prezydium Sejmu, Jerzy Szmajdziński zginął 10 kwietnia w katastrofie smoleńskiej. Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa wiele wskazuje na to, że posłowie rekomendują kandydaturę posła Jerzego Wenderlicha. Szef SLD Grzegorz Napieralski nie planuje ubiegać się o fotel wicemarszałka.

Po śmierci Krzysztofa Putry, który również zginął pod Smoleńskiem w podobnej sytuacji jest PiS. Klub jednak jeszcze nie zdecydował kogo zgłosi jako kandydata do objęcia funkcji wicemarszałka Sejmu. Należy się natomiast spodziewać, że PiS nie poprze Grzegorza Schetyny, któremu PO chce dać marszałkowską laskę.

Porządek środowych obrad przewiduje m.in. rządowy projekt zmian w ustawie o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (według projektu, wszystkie małżeństwa rozliczające się wspólnie będą mogły odliczyć od dochodów kwoty składek na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe także w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie uzyskuje żadnego dochodu), obywatelski projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.



Reklama

Sprawami związanymi z wyborem marszałka Bronisława Komorowskiego na prezydenta Sejm ma zająć się w czwartek. Prezydent elekt powiedział we wtorek, że zamierza na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożyć mandat poselski, a to oznacza również rezygnację z funkcji marszałka Sejmu oraz rezygnację z wypełniania obowiązków głowy państwa.

Według Regulaminu Sejmu, w przypadku rezygnacji marszałka z funkcji, do czasu wyboru nowego marszałka jego obowiązki wynikające z regulaminu sprawuje najstarszy wiekiem wicemarszałek. Kandydatem klubu Platformy na stanowisko marszałka jest obecny szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Zgodnie z regulaminem, Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.