Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział PAP, że rozmowa o finansach państwa nie powinna się odbywać za zamkniętymi drzwiami. Podkreślił, że w środę na posiedzeniu Sejmu posłowie wysłuchają - na wniosek PiS - informacji rządu dotyczącej finansów publicznych. Wtedy - dodał - politycy PiS będą zadawać premierowi pytania o stan państwowych finansów.

Reklama

W spotkaniu, które odbyło się w gabinecie marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, wzięli natomiast udział: wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, szefowie klubów: PO - Tomasz Tomczykiewicz, PSL - Stanisław Żelichowski, Lewicy - Grzegorz Napieralski oraz wicemarszałkowie Sejmu Ewa Kierzkowska (PSL) i Jerzy Wenderlich (Lewica). W spotkaniu nie uczestniczył minister finansów Jacek Rostowski.

Wcześniej we wtorek rząd zajął się ponownie Wieloletnim Planem Finansowym państwa. Premier zapowiadał w zeszłym tygodniu, że rząd jest gotowy do podwyższenia VAT o 1 punkt proc. (stawka podstawowa wzrosłaby z 22 do 23 proc.).

Wicepremier poinformował dziennikarzy, że rząd przyjął we wtorek Wieloletni Plan Finansowy z trzema stawkami podatku VAT: 5 proc. na m.in podstawowe produkty żywnościowe, 8 i 23 procent.

"Rząd przyjął plan. Będą obowiązywały trzy stawki podatku VAT: 5 proc. na m.in. podstawowe produkty żywnościowe, 8 i 23 procent" - powiedział. Dodał, że VAT na nieprzetworzoną żywność wzrośnie z 3 proc. do 5 proc., a na nisko przetworzoną zostanie obniżony z 7 do 5 proc.

Według wcześniejszych informacji w planie zapisano, że maksymalny dopuszczalny deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie 45 mld zł, w 2012 roku - 40 mld zł, zaś w 2013 roku - 30 mld zł.