Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia obowiązki głowy państwa pełnili kolejno: marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (10 kwietnia - 8 lipca rano), 8 lipca przed kilka godzin marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a następnie marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (8 lipca - do 6 sierpnia rano, do momentu zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego).

Reklama

Schetyna jako pełniący obowiązki prezydenta podpisał m.in. ustawę ułatwiającą odbudowę wałów przeciwpowodziowych po tegorocznej powodzi, o przeciwdziałaniu narkomanii i prawo o ruchu drogowym.

Powołał także dwóch nowych prezydenckich ministrów: Jaromira Sokołowskiego oraz Dariusza Młotkiewicza. Podpisał także postanowienie o nadaniu obywatelstwa polskiego amerykańskiemu koszykarzowi Thomasowi Kelatiemu.

Na wniosek ministra sprawiedliwości odznaczył też Medalami za Ofiarność i Odwagę 12 więzienników zaangażowanych w walkę z powodzią oraz usuwanie jej skutków. W dniu Święta Policji, podziękował wszystkim funkcjonariuszom za ich zaangażowanie i niesienie pomocy osobom dotkniętym ostatnią powodzią.



Schetyna przekazał także kondolencje: prezydentowi Niemiec Christianowi Wulffowi w związku z tragicznymi wydarzeniami podczas Parady Miłości w Duisburgu, prezydentowi Pakistanu Asifowi Alemu Zardariemu w związku z katastrofą samolotu pasażerskiego w okolicach Islamabadu oraz prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi w związku z pożarami w Rosji.

Podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego Schetyna wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania.

Reklama

W czwartkowej rozmowie z dziennikarzami Schetyna podkreślił, że na bieżąco starał się podpisywać wszystkie przyjęte przez parlament ustawy. "Od jutra od godz. 10.20 sprawy w swoje ręce i pióro przejmuje prezydent Komorowski" - powiedział.

Nie wykluczył, że pierwszą ustawą, którą podpisze Komorowski po zaprzysiężeniu będzie nowelizacja ustawy medialnej.