Katalogi osób publicznych, które IPN publikuje z mocy ustawy, uzupełniono o informacje na temat urzędującego od początku lipca wiceministra Szczuki, a także niektórych nowych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rzecznika Praw Obywatelskich i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Reklama

Z danych na temat Szczuki wynika, że w latach 1982-88 występował w pewnej sprawie prowadzonej przez wywiad PRL, a 16 sierpnia 1988 r. został zarejestrowany pod nr 18086 w kategorii "kontakt operacyjny" o kryptonimie "Gaiko". "Kontakt operacyjny" to wieloznaczna kategoria rejestracji, która nie przesądza o tym, czy osoba zarejestrowana w sposób tajny i świadomy współpracowała z organami bezpieczeństwa PRL.

Z katalogów wynika, że w latach 1982-83, w 1987 i w 1989 r. Szczuka wielokrotnie był sprawdzany w ewidencji resortu MSW przez różne jednostki operacyjne MSW i MON. Jako powody zapytań podawano "sprawdzenie obiektu", lub uzasadniano, że zapytanie odbywa się "przed rozpracowaniem". Odnotowano w nich również, że jako starszy specjalista w Departamencie Zagranicznym Ministerstwa Finansów Szczuka został 6 kwietnia 1988 r. upoważniony przez MSW do dostępu w miejscu pracy do informacji stanowiących tajemnicę państwową.

Z katalogów IPN na temat RPO prof. Ireny Lipowicz wynika, że w 1983 r. wywiad PRL dokonał "zabezpieczenia" informacji na jej temat. Sprawę zakończono w kwietniu 1985 r. wykluczając jej przydatność dla służb z uwagi na "brak formalnej zgody na współpracę".

Reklama

Z opublikowanych przez IPN katalogów nowego szefa KRRiT Jana Dworaka wynika, że od 1976 r. był inwigilowany przez służby PRL w związku ze swą działalnością opozycyjną. Członek KRRiT Krzysztof Luft w kwietniu 1979 r. został zarejestrowany przez SB jako kandydat na tajnego współpracownika, ale po pięciu miesiącach wyrejestrowano go z powodu "niechęci do współpracy".