Głównym tematem rozmów polskiego premiera w Wietnamie będą inwestycje gospodarcze. Tusk będzie próbował zainteresować tamtejszych przedsiębiorców m.in. majątkiem po zlikwidowanych stoczniach w Gdyni i Szczecinie. W czwartek w Hanoi premier złoży wieniec pod Pomnikiem Poległych za Wolność Kraju. Następnie planowane są rozmowy z premierem Wietnamu Nguyen Tan Dungiem. Tusk spotka się też z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nong Duc Manhem. Tusk z małżonką spotkają się również z absolwentami polskich uczelni. W piątek premier będzie rozmawiał z prezydentem Wietnamu Nguyen Minh Trietem.
Według polskiego MSZ Wietnam jest jednym z ważniejszych partnerów Polski w regionie Azji Południowo-Wschodniej z uwagi na swój potencjał oraz tradycje współpracy dwustronnej. Strona polska przywiązuje szczególną wagę do rozwoju współpracy gospodarczej, oba kraje utrzymają też intensywne kontakty polityczne.
W ostatnim dziesięcioleciu odbyły się wizyty na szczeblu szefów państw i rządów: prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Wietnamie w 1999 r. i prezydenta Tran Duc Luonga w Polsce w 2003 r. oraz premiera Marka Belki w Wietnamie w 2005 r. i premiera Nguyen Tan Dunga w Polsce we wrześniu 2007 r. W tym roku przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Wietnamem.
Według Ministerstwa Gospodarki Wietnam należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów regionu. Średnioroczny wzrost PKB w latach 2005-2009 wyniósł 7,3 proc. Produkcja przemysłowa i budowlana oraz sektor usług to najważniejsze i najbardziej dynamicznie rozwijające się sektory gospodarki wietnamskiej. W 2010 roku oraz w latach następnych eksperci przewidują intensywny rozwój m.in. rynku detalicznego oraz przemysłu energetycznego, wydobywczego i chemicznego.
Obroty gospodarcze z Polską wyniosły w 2008 r. 656 mln dol., w 2009 r. - 526 mln dol. Eksport w 2009 r. wyniósł 108 mln dol., import w 2009 r. - 418 mln dol. W 2009 r. Wietnam został w polskich statystykach sklasyfikowany na 61. pozycji pod względem wartości polskiego eksportu i na 37. pod względem wielkości importu z poszczególnych krajów.
Wietnam znajduje się na 17. miejscu wśród krajów, z którymi Polska odnotowała największe saldo ujemne w obrotach handlowych. Wartość wymiany towarowej na przestrzeni ostatnich kilku lat systematycznie wzrastała, jednak charakteryzowała się przez cały ten okres przewagą importu towarów z Wietnamu do Polski, a co za tym idzie rosnącym deficytem po stronie naszego kraju.
Główne towary eksportowane do Wietnamu w 2009 r. to m.in.: filety rybne, mączki mięsne i rybne, leki, maszyny i urządzenia mechaniczne, produkty mleczarskie, mięso i urządzenia ortopedyczne. Główne towary importowane z Wietnamu w 2009 r. to: obuwie, wyroby włókiennicze, kawa, filety rybne, meble, drukarki, makarony i pieprz.
Współpraca inwestycyjno-kapitałowa obu krajów odbywa się na nieznaczącym poziomie. Brak jest inwestycji wietnamskich w Polsce o znaczącym kapitale. Natomiast zaczyna się obserwować zainteresowanie firm polskich inwestowaniem na rynku wietnamskim. Właścicielami firm polskich są najczęściej obywatele polscy wietnamskiego pochodzenia.
Nie wiadomo, czy Tusk w trakcie rozmów z politykami wietnamskimi podejmie temat łamania praw obywatelskich w tym kraju. USA, Unia Europejska i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka często krytykują Wietnam za przetrzymywanie dysydentów politycznych i religijnych. Według działaczy praw człowieka, ten rządzony przez komunistów kraj nie toleruje żadnych form protestu i wykorzystuje ustawę o bezpieczeństwie narodowym, żeby ich skazywać.