Otwarte spotkanie z Palikotem we Wrocławiu odbyło się pod hasłem "Silny obywatel". Uczestniczyło w nim kilkaset osób, które po brzegi wypełniły wynajętą salę.
Jak przekonywał polityk, silną Polskę można budować jedynie wzmacniając pozycję jej obywateli. "Silny obywatel to taki, który ma więcej praw niż administracja, silny obywatel to taki, dla którego administracja pełni rolę usługową (...) Musimy skończyć z tym, że obywatel jest błagającym w świątyni administracji. Należy odwrócić relacje, to na przykład sędziemu powinno zależeć, aby szybko zarejestrować stowarzyszenie" - mówił Palikot.
Kolejnym z postulatów, o który zabiega Ruch Poparcia Palikota, jest zastąpienie zaświadczeń składanych w urzędach oświadczeniami. "Co stoi na przeszkodzie, że w urzędzie oświadczę, że nie byłem karany i podpisze to oświadczenie" - pytał polityk. Tłumaczył, że tak forma składania oświadczenia jest ważna, ponieważ wprowadza do postępowania administracyjnego "wiarygodność obywatela".
Ostatnim z postulatów, który według Palikota wzmocni w państwie pozycję obywatela, jest wprowadzenie jawności wszystkich dokumentów urzędowych. To zdaniem polityka wprowadzi przejrzystość w życiu społecznym i zmniejszy korupcję.
Janusz Palikot zrezygnował na początku października z członkostwa w PO i klubie parlamentarnym partii. 2 października odbył się pierwszy kongres Ruchu Poparcia Palikota, w którym uczestniczyło ok. 4 tys. osób. Polityk zamierza stworzyć nowe ugrupowanie polityczne. Jak zapowiedział we wtorek złoży wniosek o rejestrację partii o nazwie Ruch Poparcia.