Rada zbierze się o godzinie 14 w Pałacu Prezydenckim. Po jej zakończeniu planowany jest briefing Komorowskiego. Zaproszenie na spotkanie otrzymali wszyscy byli prezydenci i premierzy.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że swój udział w posiedzeniu Rady potwierdzili Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa oraz Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Leszek Miller i Józef Oleksy.

Reklama

Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział we wtorek PAP, że w posiedzeniu RBN weźmie udział też gen. Wojciech Jaruzelski.

W posiedzeniu weźmie też udział b. minister spraw zagranicznych, członek grupy ekspertów NATO, która przygotowywała rekomendacje w sprawie koncepcji strategicznej Sojuszu Adam D. Rotfeld.

Reklama

Rada zajmie się sprawą relacji polsko-rosyjskich w kontekście planowanej na 6 grudnia wizyty w Warszawie Miedwiediewa. Początek grudnia obfituje w liczne ważne wizyty zagraniczne w Polsce, a także polskich polityków za granicą. 7 grudnia Komorowski będzie gościł prezydenta Niemiec Christiana Wulffa, a następnego dnia spotka się w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Z kolei premier Donald Tusk - oprócz rozmowy z Miedwiediewem w Warszawie - ma zaplanowaną tego dnia wizytę w Berlinie i spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej zapowiedział, że podczas posiedzenia RBN zostanie opracowana polska strategia stosunków z Rosją. "Tematem spotkania RBN będą szeroko rozumiane stosunki polsko-rosyjskie, Rada jest pomyślana jako sposób wypracowania stanowiska na zbliżające się spotkanie prezydenta RP z prezydentem Rosji" - powiedział Koziej we wtorek.

Kwaśniewski potwierdził w rozmowie z PAP, że weźmie udział w udział w posiedzeniu RBN, a zaproszenie byłych prezydentów i premierów ocenił jako "bardzo dobrą inicjatywę". "Wypowiem się o polityce rosyjskiej, pozycji Rosji w polityce globalnej, o stosunkach polsko-rosyjskich, a dokładnie, o czym powiem, poinformuję po spotkaniu" - zaznaczył. Według byłego prezydenta, grudniowa wizyta Miedwiediewa to "fakt znaczący". Jak przypomniał, były prezydent, obecnie premier Rosji Władimir Putin był z oficjalną wizytą w Polsce w 2002 roku, a następnie w 2005 roku wziął udział w 60. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu.

Reklama



Miedwiediew uczestniczył w kwietniu w pogrzebie Lecha Kaczyńskiego w Krakowie. Do jego spotkania z Komorowskim doszło także w maju tego roku w Moskwie. Komorowski udał się do stolicy Rosji na obchody 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Miedwiediew przekazał mu wówczas 67 tomów akt śledztwa, które w latach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej.

Były prezydent Lech Wałęsa pytany we wtorek, co doradzałby Komorowskiemu przed spotkaniem z Miedwiediewem, odpowiedział: "Ja mam trochę inną taktykę. W związku z tym prawdopodobnie tu mielibyśmy różnice w rozmowach - to trzeba czuć i być na miejscu. I być elastycznym, by dobrze dobierać siły i środki". "Ja z każdej pozycji biorę i na każdy temat taki ogólnie polityczny jestem gotów rozmawiać i mam moje pomysły" - powiedział we wtorek dziennikarzom Wałęsa o swoim udziale w posiedzeniu RBN.

Komorowski w związku z grudniową wizytą rosyjskiego prezydenta deklarował, że liczy na "jasną perspektywę pojednania polsko-rosyjskiego". Oceniał też, że pojednanie z Rosją to "trudny marsz", a nie "bieg sprinterski". "To będzie trudna praca, prawdopodobnie rozkładana na wiele etapów" - mówił prezydent.

Zapowiadał, że z Miedwiediewem będzie też rozmawiał o wspólnym, trwałym upamiętnieniu przy smoleńskim lotnisku kwietniowej katastrofy prezydenckiego samolotu.

RBN jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą obecnie: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller oraz szefowie partii parlamentarnych: PO - premier Donald Tusk, PSL - Waldemar Pawlak (wicepremier i minister gospodarki) i SLD - Grzegorz Napieralski.

Powołany do składu Rady lider PiS Jarosław Kaczyński na początku listopada zrezygnował z członkostwa w RBN, uzasadniając swoją decyzję negatywną oceną m.in. sposobu negocjowania przez rząd umowy gazowej z Rosją oraz podejścia rządu i prezydenta do zmian Traktatu Lizbońskiego.