Przedstawiciele PO i PiS zadeklarowali współpracę w samorządzie miejskim Lublina. Jednym z zastępców prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka z PO będzie przedstawiciel PiS - Grzegorz Siemiński.Dokument, nazwany "Deklaracją samorządową Lublin 2010-2014", podpisali w czwartek Krzysztof Żuk oraz przewodniczący rady miasta Piotr Kowalczyk z PiS.
"Działając w imię solidarnej troski o dobro wspólne mieszkańców naszego miasta, deklarujemy gotowość podjęcia odpowiedzialnej współpracy pomiędzy organami samorządu miejskiego oraz klubami radnych Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska w rozpoczynającej się kadencji" - głosi deklaracja.
Samorządowcy w podpisanym dokumencie zadeklarowali też, że "wszelkie decyzje o charakterze strategicznym oraz ewentualne kwestie sporne będą rozwiązywane w drodze dobrze rozumianego kompromisu, z poszanowaniem reguł kultury politycznej". Zobowiązali sie również do "podnoszenia standardów w zarządzaniu miastem oraz jakością sprawowania władzy publicznej".
"Staramy się politykę pozostawić przed schodami ratusza. Politykę zostawiamy ulicy Wiejskiej (w Warszawie - PAP), Plac Łokietka (gdzie mieści się ratusz w Lublinie - PAP) przywracamy mieszkańcom. Tak, żeby mieszkańcy wiedzieli, że oni są podmiotem w tym mieście, a nie taki czy inny szyld polityczny" - powiedział Kowalczyk.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przedstawił skład swoich zastępców. Jednym z nich będzie przedstawiciel PiS - Grzegorz Siemiński, dotychczasowy wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Siemiński ma się zajmować w ratuszu sprawami transportu miejskiego.
Na stanowisku wiceprezydenta pozostaje Włodzimierz Wysocki (PO), który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji. Będzie on odpowiadał tak jak dotychczas za sprawy kultury. Zgodnie z przedwyborczą deklaracją Żuka, jego zastępcą został też Zbigniew Wojciechowski, który startował w wyborach na prezydenta Lublina jako kandydat niezależny i poparł Żuka w II turze. Wojciechowski będzie w ratuszu zajmował się sprawami polityki społecznej.
Czwartym zastępcą Żuka - odpowiedzialnym za nadzorowanie ważnych inwestycji w mieście - ma być od stycznia 2011 r. obecny prezes Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Stanisław Kalinowski.
Jak podkreślił Żuk, kierownictwo urzędu będzie kierownictwem merytorycznym a podpisana deklaracja samorządowa daje szanse na dobrą współpracę. "Deklaracja oparta jest na naszym głębokim przekonaniu, że zadania, za które odpowiadamy, jesteśmy w stanie wspólnie zbudować i zrealizować w porozumieniu i zgodzie" - powiedział prezydent Lublina.
W 31-osobowej radzie miejskiej Lublina bezwzględną większość - 16 radnych - ma PiS. Klub PO liczy 14 radnych, a jednego radnego wprowadził do rady SLD. Prezydentem Lublina jest Krzysztof Żuk z PO, który pokonał w drugiej turze wyborów na to stanowisko kandydata PiS posła Lecha Sprawkę.