Z miesiąca na miesiąc poprawiają się oceny prezydenta Bronisława Komorowskiego. Co prawda nadal niemal jedna piąta ankietowanych (18 proc.) negatywnie ocenia jego działalność, jednak przybywa badanych, którzy mają o niej dobre zdanie (55 proc., wzrost o 5 punktów w stosunku do listopada).
CBOS zauważa, że pozytywne oceny pracy prezydenta są w pewnym stopniu zależne od sytuacji materialnej respondentów: im jest gorsza, tym częściej deklarowane niezadowolenie z funkcjonowania tego urzędu, a także od wykształcenia: najwięcej dobrych ocen jest wśród osób z wyższym wykształceniem, najmniej zaś wśród najsłabiej wykształconych. Pozytywne oceny pojawiają się najczęściej wśród osób o poglądach lewicowych, a negatywne wśród ankietowanych mających poglądy prawicowe.
Dobre oceny funkcjonowania urzędu prezydenta zdecydowanie przeważają wśród zwolenników PO i SLD. Ponad połowa wyborców PiS ma o nim negatywną opinię.
Zdecydowana większość tych, którzy oddali w wyborach prezydenckich głos na Bronisława Komorowskiego jest zadowolona z jego działalności. Ci, którzy poparli Jarosława Kaczyńskiego nie są w tej kwestii jednomyślni, najczęściej jednak krytykują pracę prezydenta.
CBOS zwraca uwagę, że w grudniu oceny funkcjonowania obu izb parlamentu są niemal takie same jak w listopadzie. O pracy posłów dobrze wypowiada się co czwarty badany (24 proc.), natomiast większość ankietowanych (59 proc.) jest przeciwnego zdania.
Z działalności Senatu zadowolona jest również mniej więcej jedna czwarta Polaków (26 proc.), a ponad dwie piąte (45 proc.) postrzega ją krytycznie.
Negatywne opinie o pracy posłów i senatorów przeważają we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Relatywnie najwięcej pozytywnych ocen działalności Sejmu notuje się wśród najmłodszych respondentów, badanych najlepiej zarabiających, a w grupach społeczno-zawodowych - wśród robotników niewykwalifikowanych i osób biernych zawodowo zajmujących się domem.
Z sondażu wynika, że pracę zarówno posłów, jak i senatorów lepiej oceniają zwolennicy ugrupowania rządzącego - PO, natomiast zdecydowaną przewagę wskazań krytycznych odnotowuje się w elektoratach SLD i PiS, jak również wśród osób niezamierzających głosować w potencjalnych wyborach.
Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 7-14 grudnia na liczącej 879 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.