Przed kilkoma dniami w wyniku wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii na północy Egiptu śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w tym kraju od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca.
Filip Libicki (PJN) zwracał uwagę na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że to nie jedyny przypadek prześladowań chrześcijan w ostatnim czasie. Podkreślił, że w Iraku wierni mieli problemy ze zorganizowaniem pasterki. W projekcie rezolucji PJN przypomina też o trwających prześladowaniach chrześcijan w Indiach.
"Polski Sejm zwraca się do prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz ministra spraw zagranicznych o podjęcie intensywnych działań na rzecz obrony podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do wolności wyznania, które w stosunku do prześladowanych chrześcijan jest łamane" - napisali w projekcie rezolucji politycy PJN.
Pytają też, czy stanowisko szefa włoskiego MSZ, który opowiedział się za interwencją UE w sprawie przemocy i dyskryminacji chrześcijan na świecie, ma jednoznaczne poparcie Polski. Chcą też, żeby kwestia ta była jednym z najważniejszych priorytetów polskiej prezydencji w UE.
"Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że polskie MSZ wydało oświadczenie w sprawie dramatu w Aleksandrii, ale chcemy zwrócić uwagę, że na arenie europejskiej podejmuje się dużo dalej idące kroki" - mówił Libicki.
Dodał, że PJN chciałoby, aby szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski pojechał na spotkanie unijnych ministrów SZ pod koniec stycznia "wyposażony w dodatkowe narzędzie, jakim jest rezolucja polskiego parlamentu" dot. obrony chrześcijan.
"Cieszymy się, że opozycja wpiera działania rządu w sprawach polityki zagranicznej. Od miesięcy nasza dyplomacja, zwłaszcza minister Sikorski podejmuje liczne kroki w tej sprawie" - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.
Jak zaznaczył oprócz potępienia zamachów w Iraku jak i w Egipcie wymierzonych w chrześcijan Sikorski poruszał tę sprawę na spotkaniu Rady ds. Zagranicznych UE w grudniu. Zapowiedział, że szef naszej dyplomacji poruszy tę kwestię również na styczniowym spotkaniu ministrów SZ.
Bosacki podkreślił, że polska dyplomacja porusza temat prześladowań chrześcijan również w kontaktach z przedstawicielami organizacji państw islamskich.