W Pałacu Prezydenckim - w obecności prezydenta i szwedzkiego króla - ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt podpisali deklarację o współpracy politycznej między Polską a Szwecją w obszarach o znaczeniu strategicznym.

Reklama

Komorowski oświadczył podczas spotkania z mediami, że podpisana deklaracja jest formą potwierdzenia znaczenia bardzo dobrych relacji między oboma krajami. Wyraził satysfakcję z wizyty w Polsce szwedzkiej pary królewskiej. "Jest to dla nas wizyta bardzo ważna, szczególnie że przypada na okres przygotowań do prezydencji Polski w Unii Europejskiej" - podkreślił polski prezydent.

Szwedzka para królewska - król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia - rozpoczęła w środę trzydniową wizytę w naszym kraju, w czasie której odwiedza Warszawę, Wrocław i Świdnicę. Para królewska przybyła do Polski na zaproszenie Bronisława Komorowskiego.

Po spotkaniu z Karolem XVI Gustawem prezydent podkreślił, że współpraca Polski i Szwecji ma swój "dynamiczny wyraz w relacjach dwustronnych, jak i we współpracy na forum UE". Wśród płaszczyzn współpracy wymienił Forum Państw Morza Bałtyckiego i Partnerstwo Wschodnie.

W ocenie polskiego prezydenta dodatkowym impulsem dla gospodarczej współpracy naszych krajów jest to, że Szwecja ma najwyższy w UE wskaźnik rozwoju gospodarczego i "wyszła już dawno poza sferę kryzysu". Według Komorowskiego szwedzki szybki wzrost gospodarczy i polski ponad 3,5-procentowy to "rękojmia, gwarancja zacieśnionej współpracy między naszymi krajami na przyszłość".

Także król Szwecji wyraził zadowolenie z podpisanej w środę deklaracji. "Ma ona bardzo szeroki zakres i umożliwi dalszy rozwój i tak znakomitej już współpracy" - ocenił.

Jak dodał, jego rozmowy z Komorowskim dotyczyły m.in. wzmocnienia współpracy gospodarczej między Polską i Szwecją. W tym kontekście przypomniał, że w podróży do Polski towarzyszy mu delegacja przedstawicieli szwedzkiego biznesu. "Mamy nadzieję, że przyczyni się to do nawiązania nowych kontaktów, do pogłębienia starych kontaktów i do jeszcze lepszej współpracy gospodarczej między Polską a Szwecją" - powiedział król Szwecji.

Reklama



Podkreślił, że podczas środowych rozmów strona szwedzka bardzo chwaliła Polskę "za jej wspaniały rozwój, bardzo dynamiczny, stabilny, a jednocześnie silny".

Król Karol XVI Gustaw wyraził również zadowolenie, że wśród tematów spotkania pojawiły się kwestie energetyki, które - jak mówił - są teraz "palącym, kluczowym zagadnieniem na całym świecie". Szwedzki król zaznaczył, że także minister Bildt wypowiedział w Warszawie "słowa pochwały dla współpracy polsko-szwedzkiej".

"Bardzo się cieszę na spędzenie w państwa kraju trzech dni. Mamy bardzo ciekawy program, wszystkie jego punkty są interesujące, będzie to dla nas ogromna przyjemność" - podkreślił król Karol XVI Gustaw.

Król Szwecji będzie gościł również w polskim parlamencie, gdzie spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem oraz złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Będzie również rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem.

Wieczorem Bronisław i Anna Komorowscy wydadzą natomiast oficjalny obiad na cześć pary królewskiej w Pałacu Prezydenckim.

W czwartek para królewska odwiedzi Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Potem król zwiedzi Centrum Nauki Kopernik, gdzie weźmie udział w konferencji o zrównoważonym rozwoju miast. W tym czasie królowa Szwecji i prezydentowa Anna Komorowska będą z wizytą w fundacji "Dzieci Niczyje". Królowa Sylwia zapozna się też z działaniem programu "Dobry Rodzic-Dobry Start", współfinansowanym przez World Childhood Foundation, której jest fundatorką.

Zaplanowano również wizytę pary królewskiej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Król i królowa otworzą tam trzydniową konferencję Dni Języka Szwedzkiego w SWPS. Po południu para królewska odwiedzi zaś Muzeum Chopina. Wieczorem w hotelu Sheraton wyda obiad na cześć polskiej pary prezydenckiej.

Podczas wizyty parze królewskiej towarzyszą przedstawiciele szwedzkiego rządu: minister spraw zagranicznych, przedsiębiorczości i energii - Maud Olofsson oraz infrastruktury - Catharina Elmsaeter-Svaerd, a także delegacja przedsiębiorców.

W ramach biznesowej części wizyty król spotka się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych z jej prezesem Ludwikiem Sobolewskim. Potem - w towarzystwie polskich i szwedzkich przedsiębiorców i polityków - weźmie udział w biznesowym lunchu.

Piątek - ostatni dzień wizyty z Polsce - para królewska spędzi na Dolnym Śląsku. Najpierw we Wrocławiu król Karol XVI Gustaw zwiedzi budowę stadionu na Euro 2012 oraz obwodnicy miasta. W tym czasie królowa Sylwia odwiedzi szpital onkologiczny.



Król spotka się też z władzami, m.in. prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem, wojewodą dolnośląskim Aleksandrem Skorupą i marszałkiem województwa Rafałem Jurkowlańcem. Potem odwiedzi wrocławską fabrykę Volvo.

Następnie para królewska uda się do Świdnicy. Głównym powodem wizyty jest świdnicki Kościół Pokoju - największa drewniana świątynia na świecie. W świątyni król i królowa obejrzą występ Susanne Ryden, znanej szwedzkiej sopranistki z Królewskiej Akademii Muzycznej. Wcześniej para królewska odwiedzi świdnicki Dom Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce".

Zwykle w ciągu roku szwedzka para królewska składa i przyjmuje dwie wizyty państwowe. Król Karol XVI Gustaw odwiedził Polskę w 1993 roku, w 2002 roku gościł w naszym kraju z małżonką. W 1999 roku królowa Sylwia odebrała natomiast w naszym kraju Order Uśmiechu.