To odpowiedź na wcześniejsze wypowiedzi polityków Platformy, w tym premiera Donalda Tuska, o możliwym poparciu przez tę partię kandydatury Cimoszewicza.

Reklama

Tyszkiewicz wraz z Cimoszewiczem i minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską wzięli udział w Białowieży w konferencji prasowej poświęconej projektowi rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej.

Pytany, o ewentualne poparcie Cimoszewicza przez PO, Tyszkiewicz powiedział, że bardzo wysoko ocenia współpracę z senatorem, choćby przy projekcie dotyczącym rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej, którego wspólnie są pomysłodawcami.

"To współpraca ponadpartyjna, o charakterze parlamentarnym i znajduję w panu senatorze znakomitego partnera do podejmowania najtrudniejszych zadań" - mówił poseł PO, który jest też byłym przewodniczącym partii w Podlaskiem.

"Warto, aby PO wsparła kandydaturę pana senatora Cimoszewicza w wyborach do Senatu" - powiedział. Zaznaczył, że to jego osobista opinia, ale poinformował też, iż w poniedziałek radzie regionu będzie rekomendował, by w tym okręgu, gdzie były premier będzie startował (obejmującym powiaty: hajnowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki), PO nie wystawiała własnego kandydata do Senatu.

Sam Cimoszewicz powiedział, że choć nie oczekiwał takiej deklaracji, to czwartkowa wypowiedź Tuska, który wymienił go jako osobę, którą PO mogłaby wesprzeć w jesiennych wyborach, była dla niego "miłą niespodzianką".

"Chociaż rzeczywiście, także od pana posła Tyszkiewicza otrzymywałem sygnały o tym, że jego partia poważnie rozważa niewystawianie kandydata w okręgu, w którym ja zamierzam kandydować" - powiedział były premier, obecnie senator niezależny. Dodał, że w praktyce oznaczałoby to "nierozbijanie głosów". "Uważam, że to jest politycznie rozsądne i doceniam to" - dodał Cimoszewicz.