Minister przyznał, że choć Trójkąt nadal jest potrzebny, to pojawiają się nowe wyzwania, związane m.in. z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego i globalnym kryzysem finansowym i gospodarczym.

"Trójkąt Weimarski potrzebuje określenia nowych zadań" - mówił Sikorski. Jako jeden z celów jego działania wymienił m.in. dalszy rozwój projektu europejskiego. "Nasze kraje czują się odpowiedzialne za postęp integracji" - przekonywał.

Reklama

Sikorski powiedział w tym kontekście o swoich oczekiwaniach wobec II szczytu Partnerstwa Wschodniego. Jak mówił, musi się ono rozwijać, a szczyt pozwoli zweryfikować intencje krajów UE w tej kwestii. Minister zaznaczył, że "powinniśmy docenić reformatorską determinację" władz chociażby Ukrainy.

Minister zaznaczył, że ważny jest też dialog Trójkąta z Mołdawią. Jak mówił, Trójkąt Weimarski łączy również wspólne stanowisko wobec Białorusi. Deklarował, że "pomimo wyraźnego regresu", chcemy podtrzymywać więzi łączące Białorusinów z Europą.

Sikorski zaznaczył, że celem trzech państw Trójkąta jest "wspieranie w demokratyzacji" południowych sąsiadów Unii w Afryce Północnej. W tym kontekście powiedział o powołaniu Europejskiego Funduszu Na Rzecz Demokratyzacji.

Minister podkreślał, że obszarem szczególnego zainteresowania w ramach Trójkąta jest wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony. "Możemy wspólnie budować bezpieczeństwo Europy" - przekonywał. Sikorski powiedział, że stać nas na to, by UE stała się silnym partnerem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak mówił, współpraca wojskowa jest jednym z filarów Trójkąta Weimarskiego.

Po Sikorskim głos zabrał szef MON Tomasz Siemoniak. Jak mówił, Trójkąt pomógł scalić Europę po zakończeniu zimnej wojny. Zaznaczył, że współpraca w ramach Trójkąta dotyczyła wszystkich sfer transformacji ustrojowej.

Reklama

Minister zaznaczył, że od kilku lat przed Trójkątem Weimarskim stoją nowe wzywania w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. "Francja, Niemcy i Polska chcą wspólnie poszukiwać sposobów na wzmocnienie UE i NATO" - deklarował. Jak dodał, "inicjatywa weimarska doskonale ilustruje nowe funkcje Trójkąta w wymiarze europejskim".

"Państwa Weimarskie chcą przekonywać sojuszników, że wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony powinna i może być w większym stopniu wykorzystywana do reagowania na zagrożenia stojące przed UE" - zaznaczył szef MON.