Decyzja Sądu Najwyższego w sprawie odwołań nowo wybranych posłów PiS Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu im mandatów zapadnie najprawdopodobniej w środę - dowiedziała się w poniedziałek PAP w Sądzie Najwyższym.
Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przedstawiając swoją decyzję o wygaszeniu mandatów argumentował, że nie można ich łączyć z byciem jednocześnie prokuratorem w stanie spoczynku. "Wszystko wskazuje na to, że decyzja SN ws. odwołań zapadnie w środę" - powiedział w poniedziałek PAP Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego Sądu.
Odwołania zostały złożone w Kancelarii Sejmu w miniony poniedziałek po południu przez pełnomocników Barskiego i Święczkowskiego. Odwołania zostały wysłane przez Kancelarię Sejmu do Sądu Najwyższego w środę i od tego dnia biegnie siedmiodniowy termin na ich rozpatrzenie. Według wcześniejszych informacji PAP z SN, Sąd Najwyższy wystąpił do Sejmu, Senatu, prokuratury i resortu sprawiedliwości o wszelkie informacje potrzebne do rozpoznania zażaleń.
Sąd chciał poznać akta osobowe Barskiego i Święczkowskiego, ewentualną dokumentację na ich temat z resortu sprawiedliwości, a także ewentualne dokumenty z Sejmu i Senatu, które mogłyby dotyczyć podobnej sytuacji z przeszłości. SN chciał się m.in. dowiedzieć, czy na ręce marszałka Senatu wpływały jakiekolwiek informacje od sędzi w stanie spoczynku Anny Kurskiej, która była senatorem w dwóch poprzednich kadencjach.
Wszystko wskazuje na to, że Barski i Święczkowski nie złożą we wtorek ślubowań poselskich. Pierwsze posiedzenie Sejmu, na którym posłowie składają ślubowanie, zaplanowane jest na 8 listopada. W związku z tym, że do tego czasu Sąd Najwyższy najprawdopodobniej nie wyda orzeczenia, decyzję o tym, czy Barski i Święczkowski złożą ślubowanie, będzie musiał podjąć - zgodnie z regulaminem Sejmu - marszałek senior.
Marszałkiem seniorem VII kadencji będzie Józef Zych (PSL), który mówił w ostatnich dniach, że "w momencie, kiedy jest wygaszony mandat, nie ma mowy o złożeniu ślubowania".
Zgodnie z art. 103 konstytucji mandatu poselskiego nie może sprawować m.in. ani sędzia, ani prokurator. Według art. 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie sprawowania mandatu parlamentarzyści nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora, pracownika administracyjnego sądu i prokuratury.
Kodeks wyborczy stanowi, że w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia przez PKW wyników wyborów marszałek Sejmu stwierdza wygaśnięcie mandatu posła, który nie złożył oświadczenia o rezygnacji z zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, których nie można łączyć z mandatem poselskim.