Rada NFZ ma dziś zaopiniować wniosek ministra zdrowia do premiera o odwołanie prezesa Funduszu. Już zaczęły się spekulacje na temat tego, kto zastąpi prezesa Paszkiewicza.
Wymieniana jako faworytka wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz ma wielu zwolenników – udało jej się wyciągnąć na prostą dwa szpitale. Ale już została skrytykowana przez Bolesława Piechę (PiS), który stwierdził, że byłoby to tak, jakby z szefa spożywczaka zrobić dyrektora hipermarketu.
Druga poważna kandydatura to wiceminister Jakub Szulc. Postrzegany jest jako świetny fachowiec, ale i osoba bardziej interesująca się zarządzaniem niż sytuacją pacjentów. Niewykluczone więc, że wygra któryś z dyrektorów wojewódzkich oddziałów NFZ.
39 lat, w Ministerstwie Zdrowia od czterech lat zajmuje się m.in. sprawami ekonomicznymi. Do jego projektów należała restrukturyzacja szpitali. Od 2005 r. był posłem, członkiem m.in. sejmowej komisji finansów publicznych. Jego kandydatura pojawiała się także przy okazji zmiany na stanowisku szefa resortu zdrowia. W 1998 r. ukończył studia na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Do czasu startu w wyborach parlamentarnych z list PO pracował w bankowości, m.in. jako kierownik zespołu instrumentów dłużnych i szef zespołów tradingowych. Jako swoje zainteresowania określa fotografię i informatykę.
39 lat, wiceministrem zdrowia została w marcu tego roku. Przedtem zarządzała szpitalem w Pleszewie (od 2009 r.). Pod jej kierownictwem placówka utrzymała I miejsce w rankingu najlepszych szpitali niepublicznych w Polsce m.in. według Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Z wykształcenia jest prawnikiem – ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2004 r. wykonuje zawód radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Współpracowała m.in. z samorządem lekarskim, jednostkami samorządu terytorialnego, kasami chorych i NFZ.
Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ; to kolejna kandydatura, o której mówi się w Ministerstwie Zdrowia. O szefowej tego oddziału funduszu nigdy nie było głośno. Na stanowisko dyrektora została powołana w 2008 r. na miejsce Adama Kowalika, wobec którego centrala stwierdziła nieprawidłowości w zakupie świadczeń. Źle oceniono też jego zarządzanie oddziałem. Jaśkiewicz wcześniej kierowała Szpitalem Miejskim w Szczecinie. Ma też doświadczenie w pracy w NFZ, była wiceszefową branżowej kasy chorych i wicedyrektorką funduszu – zastępcą dyrektora oddziału NFZ ds. służb mundurowych.
Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, jest lekarzem specjalistą I stopnia z chirurgii ortopedycznej i traumatologii oraz II stopnia z rehabilitacji medycznej. Był radnym Siemianowic Śląskich. W latach 1996 – 2000 był dyrektorem naczelnym SPZOZ Siemianowice Śląskie i ordynatorem oddziału rehabilitacji narządu ruchu. W latach 2000 – 2006 był dyrektorem departamentu medycznego w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych, naczelnikiem wydziału świadczeń opieki zdrowotnej i przewodniczącym komisji konkursowych. Szefował komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia w sejmiku województwa śląskiego.
To były dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wcześniej wicestarosta powiatu strzeleckiego. Absolwent pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz studium podyplomowego z zakresu fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu administracji zdrowiem publicznym w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z funkcji szefa opolskiego NFZ został odwołany przez dotychczasowego szefa funduszu. Decyzja wzbudziła protesty lokalnych władz. A resort zdrowia nie potwierdził zarzutów, pod którymi został odwołany.