Dzięki porozumieniu o małym ruchu granicznym między Polską a Rosją mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego i przygranicznego pasa po stronie polskiej, obejmującego znaczną część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, będą mogli przekraczać granicę bez wiz.

Reklama

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki napisał w komunikacie, że umowa to istotny krok "ku dalszemu rozwijaniu otwartych, opartych na zaufaniu stosunków polsko-rosyjskich". Jest też szansą na zwiększenie potencjału gospodarczego i społeczno-kulturalnego regionu - ocenił rzecznik.

Sikorski omówił też z Ławrowem najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych, w tym przygotowania do wizyty patriarchy Moskwy i całej Rusi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla w Polsce w sierpniu. Ministrowie rozmawiali też o nadchodzących spotkaniach dwustronnych.

Szef polskiej dyplomacji - jak czytamy w komunikacie - poruszył też kwestię zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. W odpowiedzi minister Ławrow zadeklarował wolę strony rosyjskiej rozwiązania tej kwestii jak najszybciej w zgodzie z obowiązującymi procedurami - napisał Bosacki.

Umowę o małym ruchu granicznym między Obwodem Kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur podpisali 14 grudnia 2011 r. w Moskwie Sikorski i Ławrow. Zgodnie z jej zapisami mieszkańcy przygranicznych terenów będą mogli przekraczać granicę bez wiz, a jedynie na podstawie zezwolenia wydawanego na dwa lub pięć lat.

Reklama

Mały ruch graniczny będzie obowiązywał na lądowych (drogowych i kolejowych) przejściach granicznych między Polską a Rosją: w Gołdapi, Bezledach, Grzechotkach, Gronowie i Braniewie.

Reklama

Po rosyjskiej stronie mały ruch graniczny obejmie Obwód Kaliningradzki, po polskiej część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.

Decyzja o przystąpieniu do rozmów na temat umów o małym ruchu granicznym z Rosją, Białorusią i Ukrainą zapadła w 2007 r. Negocjacje ze stroną rosyjską rozpoczęły się rok później i trwały do 2011 r. Dzięki staraniom polskiej dyplomacji 27 lipca 2011 r. Komisja Europejska zaakceptowała nowelizację rozporządzenia, która rozszerzyła strefy przygraniczne na cały Obwód Królewiecki i wyszczególnione powiaty województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

To pierwszy przypadek, gdy UE zgodziła się na odstępstwo od zasady, że małym ruchem granicznym objęte są tereny w promieniu większym niż 30 km od granicy. Przyjęto tu formułę 50 km plus - ze względu na unikalne geograficznie położenie Królewca.