W myśl projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie, który przygotował klub Ruchu Palikota, prawo do przerwania ciąży bez ograniczeń przysługiwałoby do 12. tygodnia; projekt przewiduje również wprowadzenie edukacji seksualnej od pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz refundację środków antykoncepcyjnych.

Reklama

Części posłów edukacja seksualna kojarzy się z edukacją kopulacji. Tymczasem jest to nauka o partnerstwie, odpowiedzialności, asertywności - mówił Ryfiński. Odwołał się do otrzęsin w gimnazjum salezjańskim (w czasie których uczniowie zlizywali pianę z kolan księdza), o których niedawno głośno było w prasie, przekonując, że dzieci w nich uczestniczące nie miały świadomości, że są poniżane i wykorzystywane, ponieważ nie miały edukacji seksualnej w szkołach.

Ryfiński przekonywał, że żadna ideologia nie powinna być ważniejsza niż zdrowie dzieci i kobiet. Pokazał portret papieża Benedykta XVI zrobiony z puzzli. Jak powiedział, każdy z tych puzzli symbolizuje ofiarę AIDS. Dodał, że Watykan przeciwny jest stosowaniu antykoncepcji, również stosowaniu prezerwatyw w celu ochrony przed chorobami.