Premier Donald Tusk mówił przed wylotem do Berlina, że w centrum uwagi uczestników berlińskich konsultacji będzie zapewne budżet europejski na lata 2014-2020.

Reklama

Mamy na stole propozycje Hermana Van Rompuya, to jest propozycja cięć, która z polskiego punktu widzenia nie jest może dramatycznie zła, ale wydaje się, że nie ma na pewno dzisiaj gwarancji, aby stała się ona przedmiotem kompromisu łatwego do osiągnięcia na najbliższej Radzie Europejskiej - podkreślił Tusk.

Celem numer jeden jest - podkreślił premier - by nasi partnerzy w Berlinie zrozumieli, że dzisiaj to, co jest polskim interesem, jest także interesem całej UE. Wydaje się, że nie jest to zadanie niemożliwe - ocenił.

Podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych dokonany zostanie przegląd realizacji programu współpracy obu państw. Program został przyjęty w zeszłym roku w związku z 20. rocznicą podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W programie zapowiedziano około 100 wspólnych przedsięwzięć.

Reklama

Na środowe konsultacje do Berlina przyjechali także polscy ministrowie: spraw zagranicznych Radosław Sikorski, finansów Jacek Rostowski, spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, obrony Tomasz Siemoniak, transportu Sławomir Nowak, nauki Barbara Kudrycka, środowiska Marcin Korolec oraz kultury Bogdan Zdrojewski. Resorty gospodarki i pracy są reprezentowane na szczeblu podsekretarzy stanu. Ponadto premierowi towarzyszą pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski oraz szef KPRM Tomasz Arabski.

W obecności Merkel i Tuska ministrowie transportu obu państw podpiszą w umowę o współpracy w dziedzinie komunikacji kolejowej przez polsko-niemiecką granicę państwową.

Planowane jest też podpisanie umowy o współpracy w ramach Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki oraz deklaracji w sprawie Fundacji "Krzyżowa".

Reklama

Najważniejszym tematem rozmów Tuska i Merkel będą jednak sprawy UE, w tym walka z kryzysem euro, tocząca się debata o przyszłości Unii, a także wieloletni budżet unijny na lata 2014-2020, który ma zostać uzgodniony na szczycie w Brukseli w przyszłym tygodniu.

W środę po południu Tusk uda się po raz drugi w tym tygodniu do Brukseli, gdzie wieczorem zje kolację z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso; w czwartek spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.

W piątek w Warszawie premier odbędzie rozmowy z prezydentem Francji Francois Hollande'em.