"Tematem spotkania będzie sytuacja w całym polskim przemyśle. +Zachem+ czy upadek stoczni ma być punktem wyjścia do dyskusji na temat tego, jak obecne władze zamiast wspierać firmy mające trudności, decydują o ich likwidacji" - powiedział PAP poseł PiS Kosma Złotowski, inicjator spotkania.

Reklama

Jak zaznaczył, spodziewa się przyjazdu do Bydgoszczy większości parlamentarzystów swojego ugrupowania, przede wszystkim posłów. Posiedzenie będzie miało charakter zamknięty, ale wnioski zostaną upublicznione po jego zakończeniu.

W połowie października Ciech i należące do niego Zakłady Chemiczne Zachem zawarły z BASF Polska i BASF SE warunkową umowę "sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych" związanych z produkcją TDI na rzecz BASF Polska za 43 mln euro (ok. 178,56 mln zł). Podczas zorganizowanego w połowie października spotkania w MSP zarząd Ciechu uzasadniał umowę z BASF zbyt wysokimi kosztami produkcji TDI w Bydgoszczy.

TDI (toluilenodwuizocyjanian) to główny komponent do produkcji pianek poliuretanowych, używanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy meblarskim. Związkowcy z Zachemu uważają, że oznacza to w praktyce likwidację ich firmy w dotychczasowym kształcie i zwolnienie większości z około 700 pracowników.

Reklama

Zarząd Ciechu stara się uspokoić sytuację w bydgoskim zakładzie obietnicami przeznaczenia ponad 33 mln zł na odprawy i programem osłonowym dla zwalnianych pracowników Zachemu. Deklaruje także, że firma nie zostanie zlikwidowana, ale ma być miejscem do inwestowania dla nowych kontrahentów, z którymi prowadzone są w tej sprawie negocjacje.