Dymisja Gowina to skręt - kolejny - Tuska i PO w lewo. Wie, że na prawej stronie nie ma z nami szans - napisał na Twitterze Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS najwidoczniej nie zdawał sobie sprawy z tego, kto Jarosława Gowina zastąpi.

Reklama

Dymisja Gowina to skręt -kolejny- Tuska i PO w lewo. Wie, że na prawej stronie nie ma z nami szans.

— Ryszard Czarnecki (@r_czarnecki) April 29, 2013

Marek Biernacki należy bowiem do grupy posłów z tzw. skrzydła konserwatywnego. Podobnie jak Jarosław Gowin, opowiadał się on przeciwko przekazaniu do komisji projektów ustaw dotyczących związków partnerskich, a także za wznowieniem dyskusji na temat zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Tym sposobem premier pozostawił w rządzie przedstawiciela frakcji uważanej za najbardziej zwartą w całej PO.

Kim jest nowy minister?

Marek Biernacki, prawnik, poseł na Sejm III, V, VI i VII kadencji, od 2002 roku jest związany z Platformą Obywatelską. Od lutego 2002 do października 2004 był wicemarszałkiem województwa pomorskiego, pełnił też do 2005 roku mandat radnego sejmiku województwa.

Urodził się 28 kwietnia 1959 roku w Sopocie. W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985-89 pracował naukowo w Muzeum Historii Miasta Gdańska i w Katedrze Kryminalistyki UG.

Od 1989 do 1997 roku był asystentem na katedrze historii państwa i prawa polskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1991 roku do 1997 roku był pełnomocnikiem Likwidatora Krajowego majątku byłej PZPR w Gdańsku. Wygrał 8 procesów o bezprawne zagarnięcie mienia po PZPR przez SdRP, po czym został usunięty przez rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Był członkiem gdańskiego Klubu Myśli Politycznej.

Od roku 1980 był związany ze środowiskiem Młodej Polski. W latach 1982-89 działał w podziemnych strukturach NSZZ "Solidarność". W 1997 roku był członkiem-założycielem Ruchu Społecznego AWS.

Poseł czterech kadencji

Biernacki ma jednak za sobą spore doświadczenie nie tylko parlamentarne, ale i rządowe. Za czasów rządu Jerzego Buzka Biernacki pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji. Przed wygranymi przez PO wyborami w 2007 roku Biernacki został rzecznikiem rządu w "gabinecie cieni". Gdy przyszło jednak do rozdawania stanowisk, do rządu nie wszedł.

W Sejmie Biernacki zajmował się m.in. służbami specjalnymi - od 2005 roku zasiadał w sejmowej komisji, przez pewien czas był jej przewodniczącym. Był między innymi członkiem sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Jest współautorem ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, a także ustawy o Ochronie informacji Niejawnych. W pracach nad tymi ustawami był przewodniczącym sejmowych komisji nadzwyczajnych. W Sejmie kolejnej kadencji stanął na czele komisji śledczej badającej sprawę porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Do teraz Biernacki pełnił funkcję szefa sejmowej komisji spraw wewnętrznych.