Trzy osoby przeżyły katastrofę? Donos Macierewicza odrzucony

"Można uznać, że miała ona charakter plotki i na miejscu została zweryfikowana negatywnie" - tak prokurator wojskowy komentuje doniesienia o tym, że trzy osoby przeżyły katastrofę smoleńską. Antoni Macierewicz za odmowę sprawdzenia tej informacji doniósł na prokuratorów.

wróć do artykułu
  • ~jazu
    (2013-05-27 14:21)
    przeczytane:

    Skąd we krwi ofiar 10/04 tlenek węgla? Tygodnik „Sieci” ujawnia wyniki badań przeprowadzonych w Rosji

    Istnieją dokumenty, które każą postawić pytanie, jak to możliwe, że w ciałach pasażerów Tu-154M stwierdzono ponadnormatywną, dającą się wytłumaczyć tylko wybuchem, obecność tlenku węgla? I jak to możliwe, że do dziś nikt tego jeszcze nie zweryfikował? - stawia pytania tygodnik „Sieci”.
    Marek Pyza pisze o badaniach krwi czworga osób, które zginęły 10 kwietnia.
    Przeprowadzili je sami Rosjanie w pierwszych dniach po katastrofie na zlecenie polskich medyków sądowych. Chodzi o stężenie hemoglobiny tlenkowęglowej (COHb). Jej poziom jest badany m.in. u osób zmarłych w wyniku zaczadzenia niesprawnym piecykiem gazowym czy pożaru. Pozwala zweryfikować np., czy ofiara żyła w momencie wybuchu ognia (zdarzają się przypadki podpalenia w celu zatarcia śladów np. zabójstwa). Może też odgrywać ważną rolę w dochodzeniu przyczyn zagadkowych katastrof lotniczych. Jak w Smoleńsku.
    Naturalne stężenie karboksyhemoglobiny w organizmie nie przekracza 2-3 proc., u palaczy – nawet 12 proc.
    Tymczasem trzy osoby, o których pisze „Sieci” (bez ujawniania nazwisk) były niepalące, a poziom hemoglobiny tlenkowęglowej wyniósł u nich 6 proc., 12 proc. oraz 16 proc. Czwarta – gen. Andrzej Błasik (protokół z badań jego krwi był upubliczniony przez MAK) – palił, więc w jego przypadku stężenie na poziomie 7,7 proc. nie dziwi.
    W jaki sposób mogło dojść do związania się hemoglobiny z tlenkiem węgla w stężeniu na poziomie nawet 16 proc.?
    Zdaniem dr Grażyny Przybylskiej-Wendt, ekspert medycyny sądowej cytowanej przez „Sieci” stężenie COHb musiało być „przyżyciowe”, co oznacza, że jeszcze przed śmiercią ofiary zaczerpnęły powietrza zawierającego tlenek węgla.
    Tygodnik przywołuje też badania polskich naukowców z dwóch uniwersytetów medycznych wykluczające możliwość przeniknięcia CO do krwi w wyniku przebywania ciała w ogniu.
    Inną okolicznością jest fakt, że jedno z ciał z podwyższoną COHb zostało znalezione poza strefą działania ognia.
    Te dane powinny być znane prokuratorom od dawna. Choć Rosjanie nie zawarli ich w dokumentach wprost.
    W protokole dotyczącym jednej z opisywanych wyżej ofiar, strona rosyjska podała wyniki cząstkowe badania na stężenie COHb i szczegółową metodę przeprowadzania analizy, ale we wnioskach zapisała zdanie ignorujące te dane: „We krwi badanej metodą Fretwurst- Meinecke nie stwierdzono obecności karboksyhemoglobiny”.
    Analogiczny wpis dotyczy kolejnej osoby. W przypadku trzeciej nawet nie zająknięto się o COHb. U czwartej z ofiar stwierdzono 11-procentowy poziom hemoglobiny tlenkowęglowej (de facto 12-procentowy – licząc bez zaokrąglania wartości wynikowych), ale rosyjski chemik napisał, że taka ilość „nie ma znaczenia toksykologicznego”.
  • ~kiedy tego maciorawicza zamkną w
    (2013-05-27 14:27)
    zakładzie dla obłąkanych ???
  • ~zbyszek
    (2013-05-27 14:28)
    zdrajcy zlodzieje tusko komory pod sad narod siezajmie
  • ~AntyPOda
    (2013-05-27 14:30)
    DZEGO SIE POmatolstwo boi ??? - PRAWDY !!!

    TO WSTYD I HANBA ze 'rzad=nierzad' do tej pory NIC nie ZROBIL by uzyskac wrak samolotu!
  • ~Tylko pytam
    (2013-05-27 14:32)
    DLACZEGO 'prokurator' na uslugach anodiny nie zaprzecza katastrofy=ZAMACHU w SMOLENSKU??

    PRZEZ PRAWIE 50 lat ZAPRZECZANO MORDERSTWO W KATYNIU!
  • ~POkuratorzy moskwy
    (2013-05-27 14:32)
    argumentacja na POziomie sowieckich pachołów. brawo tawariszczi prakuratory!
  • ~tfu świrze
    (2013-05-27 14:34)
    W końcu prouratura powinna oskarzyż tego PISowskiego świra o ałszywe doniesienia, utrudnianie ślectwa i celowe wprowadzanie w błąd oraz oszustwo.
    Antka świra do pierdla albo do Tworek.
  • ~observer
    (2013-05-27 14:35)
    prokuratura bada "katastrofe" z fusow czyli ze zgromadzonych pseudodowodow
    przez ruskich i jeszcze smie zabierac glos
  • ~JAN
    (2013-05-27 14:38)
    Drżyjcie prokuratorzy. Jak PIS dojdzie do władzy to wredny i mściwy Antek wykończy was wszystkich. Podważanie wiarygodności Antka pisowskiego guru w sprawie Smoleńskiej to pewna zagłada was jako prawników. Najbezpieczniej wybrać azyl w kraju z którego nie mogą deportować . Chyba że wcześniej oskarżycie psychopatę o szerzenie nienawiści i głoszenie kłamstwa i zamkniecie w Tworkach. Wybór należy do was.
  • ~gosc72
    (2013-05-27 14:40)
    zal mi tych ktorzy wierza w bajki .a w ogole nie znaja sie na wypadkach lotniczych i fizyce ,pozdrawiam
  • ~koron
    (2013-05-27 14:45)
    Już towarzysz Lenin doceniał wartość tak zwanych pożytecznych idiotów w budowaniu komunizmu na świecie. Nie wiem tylko, dlaczego teraz nazywa się ich celebrytami, lemingami albo doradcami prezydęta (nie poprawiać – od zadęcia)….. A jeszcze inni podpisują się jako JAN….
  • ~uczonykot
    (2013-05-27 14:47)
    Ja nie qiwm po co to walenie konia. Był zamach, bo był plaowany i po co tyle sprawdzania oczywistości oczywistej, nie szkoda kasy ???
  • ~Grybik
    (2013-05-27 14:51)
    Co za odważni ludzie, już wiadomo że PiS wygra wybory i będzie rządził co najmniej 8 lat, a oni swoje. Nie boją się więzienia?
  • ~jarek
    (2013-05-27 14:55)
    a co ten durny antek moze wiecej wymyslec przeciez to TEPAK
  • ~mocherek
    (2013-05-27 14:56)
    Nie nazywajmy szamba prokuraturą, tylko wieśniaki, zdrajcy i ruskie pachołki moglii zrzucić winę na pilotów, bez dowodów i zrobić z generała piojaka oraz mówić o pancernej brzozie, a pózniej przyjmować zmienione zeznania ruskich. No i oczywiście wykluczyć zamach nie mając dowodów w sprawie.
  • ~ten koziołek matołek herbu maciora
    (2013-05-27 15:03)
    powinien być postawiony przed sądem za składanie nieprawdziwych doniesień i oskarżeń osób niewinnych.Jakby zapłacił 20 mln i posiedział w pierdlu lat kilka to najprawdopobniej wyzdrowiałby ... (na drugim świecie).
  • ~marcin
    (2013-05-27 15:07)
    antek jolopie dodaj jeszcze ze jeden idiota jeszcze uciekl ktory mial na imie ANTEK
  • ~wypadek lotniczy pod Smoleńskiem
    (2013-05-27 15:16)
    przeżyło także ok.38 mln Polaków...
  • ~~benek
    (2013-05-27 15:26)
    Dzisiaj to są plotki ale jutro to zobaczymy jak będzie prokuratura odpowiadać - tak naprawdę to się wszystko kupy nie trzyma - trony siebie strasznie traktują ale naród ma swoją mądrość i potrafi wyciągać wnioski.
  • ~dlaczego podatnicy mają utrzymywać
    (2013-05-27 15:27)
    wariatów takich macior ??

Może zainteresować Cię też: