Nie pierwszy raz jesteśmy świadkami debaty, która ma niewiele wspólnego ze sprawą ochrony zdrowia - zaczął premier. Wnioski o odwołanie, które są systematycznie składane przez opozycję, są w takim samym stopniu wyrazem bezradności opozycji, są też dowodem na brak sensownych koncepcji stworzenia systemu ochrony zdrowia - stwierdził. Jeśli ministrowie nie są w stanie wypełniać obowiązków to ja ich zwalniam. Nie muszę więc liczyć na pomoc opozycji, która jest nacechowana złymi pomysłami - dodał.

Reklama

Dzisiaj muszę zabrać głos, bo nie tylko ja zauważyłem, że istota sprawy została pominięta. Jest nią ochrona publicznych pieniędzy przed lobbystami. Zawsze wtedy opozycja staje po stronie lobbystów - zarzucał. Zawsze wtedy, gdy minister Arłukowicz i gdy zaczynamy ochronę publicznych pieniędzy, to opozycja staje po stronie lobbystów. Krzycząc "łapaj złodzieja", staje się adwokatem tych, którzy po te pieniądze sięgają - stwierdził

Casus posła Chmielowskiego oraz autorów wystąpienia poseł Zalewskiej wskazuje , że opozycja albo z naiwności albo ze złej woli, prezentuje interesy koncernów farmaceutycznych - zaatakował. Idziecie ręka w rękę z najsilniejszymi przeciw najsłabszym. Nie trzeba charakteru, by zacisnąć pięści przeciw pielęgniarkom. Trzeba mieć wiele odwagi by stanąć przeciw tym, którzy mają gigantyczne pieniądze - grzmiał. Ten sam rejwach rodził się w szeregach opozycji, gdy ustawa refundacyjna limitowała zarobki koncernów. Kto stanął po stronie koncernów? PiS-owska prawica pod obłudnymi hasłami. Mimo, że postanowiła się posługiwać półprawdą, co jest charakterystyczne dla jej argumentacji - stwierdził.

Wiemy dobrze, że pieniędzy będzie za mało, ale argumenty PiS i SLD, że mamy do czynienia z klęską żywiołową jest argumentem obosiecznym. Jeśli teraz jest źle klęska, to jak wyglądała sytuacja, gdy wy rządziliście? - pytał. Nie mam wiary ani w dobrą wolę prezesa Kaczyńskiego ani w jego intencje. Jeśli pan prezes myślał nie o politycy i wykorzystywaniu koncepcji profesora Religi, jeśli ma honor i wiedzę w tej sprawie, to dziś, jutro czy może za tydzień przedstawi propozycję sieci szpitali. Niech pan powie, jak chce pan realizować stworzenie sieci szpitali i jakie trzeba zlikwidować - atakował.

Dziennik Gazeta Prawna

Po przemówieniu premiera, na mównicę wyszli politycy opozycji. Grzegorz Napieralski zarzucił Arłukowiczowi, że jest karierowiczem, który nie ma żadnych pomysłów. Z kolei Leszek Miller zapewnił, że zgadza się na nowy "biały szczyt" z rządem w sprawie ochrony zdrowia. Chciał pan mieć człowieka, który nie będzie siusiał do namiotu. A wziął pan do rządu człowieka, który siusia na wewnątrz i na zewnątrz - podsumował.

Pan premier był łaskaw się do mnie zwracać, postaram się więc odpowiedzieć - mówił Jarosław Kaczyński. To, że pan jest mistrzem insynuacji, to wiem. Ale to, że pan się będzie tutaj przedstawiać jako bojownik wojny z lobby, to pan przekroczył wszystkie granice - stwierdził. Wyście stworzyli system polityki, która jest nazywana "polityką transakcyjną" i doprowadziliście go do perfekcji. Cała wasza polityka to kpiny ze społeczeństwa i uleganie wszelkim lobby - grzmiał. I jeszcze jedna rzecz, która niebywale mnie rozbawiła. Panie premierze, jeśli pan mówi o honorze i rycerskości to daj pan spokój - podsumował.