We wtorek klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej zdecyduje, czy powstanie komisja śledcza w sprawie likwidacji WSI. Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa Błońska powiedziała w radiowej Trójce, że poparcie PO dla tej inicjatywy jest bardzo prawdopodobne.

Reklama

Rzecznik rządu uważa, że sprawę likwidacji WSI trzeba wyjaśnić, choćby z powodu ostatnich przecieków do prasy. Jeśli PO zdecyduje się poprzeć pomysł Twojego Ruchu, to będzie dyscyplina partyjna podczas głosowania - dała do zrozumienia Małgorzata Kidawa Błońska. Dodała, że każde głosowanie, które nie dotyczy spraw światopoglądowych, jest objęte dyscypliną.Wniosek o powołanie komisji śledczej, która ma zbadać likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych, złożył klub Twojego Ruchu.

WSI zostały utworzone w 1991 roku z połączenia wywiadu i kontrwywiadu wojskowego PRL. W 2006 roku pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, przy poparciu PO przegłosowano ustawę likwidującą WSI. Komisji Likwidacyjnej przewodniczył Antoni Macierewicz. Zamiast WSI powstały osobny wywiad i kontrwywiad wojskowy, czyli: Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz Służba Wywiadu Wojskowego (SWW).