Ranking zaufania do polityków otwiera prezydent Andrzej Duda, któremu ufa większość Polaków (56 procent). To wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do grudnia 2015 roku. Prezydentowi nie ufa mniej więcej co czwarty ankietowany (28 procent, o 2 punkty procentowe mniej niż w grudniu).

Reklama
PAP/EPA / LAURENT DUBRULE

Drugim najczęściej darzonym zaufaniem politykiem jest premier Beata Szydło. Zaufanie do niej deklaruje niemal połowa badanych (49 procent, wzrost o 3 punkty), natomiast nieufność niespełna co trzeci (31 procent, spadek o 2 punkty). Na trzecim miejscu pozostał Paweł Kukiz, którego darzy zaufaniem ponad dwie piąte respondentów (45 procent, tyle samo co przed miesiącem). Na czwartym miejscu znalazł się lider Nowoczesnej Ryszard Petru (37 procent, spadek o 2 punkty). Równocześnie w ciągu miesiąca aż o 8 punktów procentowych wzrósł odsetek badanych wyrażających wobec niego nieufność (obecnie 26 procent).

Shutterstock

Mniej więcej co trzeci Polak deklaruje zaufanie do byłej premier Ewy Kopacz (35 procent, spadek o 3 punkty), ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (35 procent, wzrost o 4 punkty), prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego (34 procent, wzrost o 4 punkty) i obecnie jedynego kandydata na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny (któremu ufa taki sam odsetek badanych jak przed miesiącem - 32 procent).

Agencja Gazeta / Fot. Marcin Stpie Agencja Gazeta

Ranking nieufności nadal otwiera Antonii Macierewicz, któremu nie ufa połowa Polaków. Podobny odsetek badanych nie ufa Jarosławowi Kaczyńskiemu (49 procent). Około dwie piąte ankietowanych wyraża nieufność do Ewy Kopacz (41 procent) i Zbigniewa Ziobry (39 procent). Natomiast blisko co trzeci Polak nie ufa Grzegorzowi Schetynie (32 procent), Beacie Szydło (31 procent) oraz Jarosławowi Gowinowi (30 procent).