W kwietniu udział w wyborach zdecydowanie zadeklarowało 28 proc. ankietowanych, 38 proc. raczej wzięłoby udział w głosowaniu. Do urn nie poszłoby na pewno 15 proc. respondentów, a 12 proc. raczej by tego nie zrobiło. 7 proc. badanych jeszcze nie wiedziało, jaką podjęłoby decyzję.
W porównaniu z poprzednim sondażem o 3 punkty proc. wzrósł zarówno odsetek osób zdecydowanie potwierdzających zamiar wzięcia udziału w wyborach, jak i tych, którzy zadeklarowali, że raczej poszliby na głosowanie.
Poparcie dla poszczególnych partii
Spośród osób, które zadeklarowały udział w wyborach, na PiS głos oddałoby 34 proc. - o 4 punkty proc. mniej niż w marcu. Na PO zagłosowałoby 18 proc. - o 6 punktów proc. więcej niż w poprzednim sondażu.
Nowoczesną poparło 9 proc. ankietowanych - o 4 punkty proc. mniej niż w sondażu z marca.
Do Sejmu dostałby się jeszcze Ruch Kukiz'15 z 8-proc. poparciem, które zmniejszyło się o 1 punkt proc. od poprzedniego miesiąca.
Pozostałe ujęte w sondażu ugrupowania nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego.
Na SLD i PSL zagłosowałoby w kwietniu po 3 proc. ankietowanych. W przypadku SLD to wynik bez zmian, natomiast notowanie PSL pogorszyło się od poprzedniego sondażu o 1 punkt. proc.
Po 2 proc. badanych zagłosowałoby na Partię Razem (wzrost o 1 punkt proc.), KORWiN (bez zmian) i Twój Ruch (wzrost o 2 punkty proc.).
1 proc. badanych zadeklarowało, że wybrałoby w wyborach jakąś inną partię.
18 proc. respondentów nie było zdecydowanych, na które ugrupowanie oddałoby swój głos (bez zmian).
TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 8-13 kwietnia na ogólnopolskiej grupie 983 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Grupa osób deklarujących zdecydowanie lub raczej zamiar wzięcia udziału w wyborach to 654 osób.