Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. rez. Piotra Pytla - poinformował PAP rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko. Jak powiedział PAP w środę szef MON Antoni Macierewicz, wobec Pytla prowadzone jest śledztwo i stawiane są mu zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński poinformował, że b. szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego ma mieć zmieniony zarzut w śledztwie ws. współpracy SKW ze służbą obcego państwa.

Reklama

- Generał Piotr Pytel jest uczciwym oficerem, który w warunkach zagrażających nieraz życiu i zdrowiu służył Rzeczpospolitej i takie jego traktowanie w tej chwili jest absolutnie haniebne. Ci, którzy tak działają, poniosą za to odpowiedzialność - zapowiedział Siemoniak w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

- To jest krytyczny moment, jeśli chodzi o Antoniego Macierewicza, przekroczenie wszelkich granic. Konsekwentnie domagamy się jego dymisji i dymisji całego rządu - oświadczył polityk Platformy.

Siemoniak poinformował, że w związku z zatrzymaniem gen. Pytla, PO będzie wnioskowała o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń sejmowych komisji: obrony narodowej i komisji ds. służb specjalnych. - Nie może tak być, że z jakichś politycznych powodów, tego rodzaju działania są podejmowane, a opinia publiczna o nich nie jest poinformowana - podkreślił.

Zdaniem Marcina Kierwińskiego (PO) zatrzymanie gen. Pytla to "prywatna wojna Macierewicza z ludźmi, którzy mają odwagę pokazywać to, jakim człowiekiem jest Antoni Macierewicz".

- Służby państwowe, prokuratura, służby specjalne, żandarmeria wojskowa wykorzystywane są w prywatnej wojnie Antoniego Macierewicza - uważa poseł Platformy.

- Antoni Macierewicz jest wielkim szkodnikiem dla polskiego bezpieczeństwa i dla polskiej armii. Jest człowiekiem, wokół którego jest bardzo wiele znaków zapytania. Te znaki zapytania są coraz większe w kontekście tak histerycznych, nerwowych reakcji Macierewicza - mówił poseł PO.

Zdaniem Cezarego Tomczyka pod rządami ministra Macierewicza zagrożone jest bezpieczeństwo państwa. - Bezpieczeństwo państwa jest zagrożone wtedy, kiedy polityka wkracza do sfery takiej jak ministerstwo obrony narodowej, kiedy na czele resortu staje tak nieodpowiedzialny człowiek jak Antoni Macierewicz - podkreślił poseł. W jego ocenie wydarzenia związane z zatrzymaniem gen. Pytla związane są z rekonstrukcją rządu, "która ma nastąpić za chwilę".

Reklama

Tomczyk podkreślił też, że PO wielokrotnie apelowała do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło o dymisję Antoniego Macierewicza. - Czas na dymisję Macierewicza. Czas na to, żeby minister Macierewicz skończył na śmietniku historii.

Na swoim prywatnym profilu na Twitterze głos ws. gen. Pytla zabrał też Donald Tusk.