O powołaniu sędziów SN poinformował na środowej konferencji wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha.
Zgodnie z podanymi przez niego informacjami do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych powołani zostali:
- adwokat i wykładowca akademicki Antoni Bojańczyk,
- prezes Prokuratorii Generalnej RP Leszek Bosek,
- sędzia SA Dariusz Czajkowski, notariusz Paweł Czubik,
- wykładowca akademicki Tomasz Demendecki,
- wykładowca akademicki Marek Dobrowolski,
- radca prawny Paweł Księżak,
- radca prawny Joanna Lemańska,
- sędzia SA Marcin Łochowski,
- wykładowca akademicki Oktawian Nawrot,
- wykładowca akademicki Janusz Niczyporuk,
- wykładowca akademicki Adam Redzik,
- radca prawny Mirosław Sadowski,
- sędzia SA Marek Siwek,
- sędzia SA Ewa Stefańska,
- wykładowca akademicki Maria Szczepaniec,
- wykładowca akademicki Krzysztof Wiak,
- sędzia SO Jacek Widło,
- radca prawny Grzegorz Żmij.
Spośród rekomendowanych do tej izby 20 osób, jedna nie została powołana.
Z kolei do pełnienia urzędu sędziego w Izbie Cywilnej powołani zostali:
- prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Jacek Grela,
- sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga Beata Janiszewska,
- radca prawny Marcin Krajewski,
- sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie i dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z siedzibą w Krakowie Małgorzata Manowska,
- sędzia SO w Lublinie Joanna Misztal-Konecka,
- sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Tomasz Szanciło,
- dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w resorcie sprawiedliwości dr hab. Kamil Zaradkiewicz.
Do pełnienia urzędu w Izbie Karnej powołano zaś sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Wojciecha Sycha.
W końcu czerwca w Monitorze Polskim zostało opublikowane obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia były 44 wakaty sędziowskie, w tym 16 w Izbie Dyscyplinarnej. Zgłoszenia nadesłało ok. 200 prawników. Poszczególnymi wnioskami zajmowały się zespoły KRS, po czym Rada wyłoniła kandydatury.
Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła łącznie 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej SN. W odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej wyłoniono 12 kandydatów (4 miejsca pozostały na razie nieobsadzone).
Na początku września przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. 20 września prezydent Duda powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Prezydent nie powołał wtedy - mimo rekomendacji Rady - dwóch osób: prokuratora Prokuratury Krajowej Jarosława Dusia oraz radcy prawnego Małgorzaty Ułaszonek-Kubackiej.
We wrześniu NSA uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał - w zaskarżonych częściach - wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów SN do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wnioski złożyli w NSA kandydaci na sędziów SN, którzy w końcu sierpnia nie uzyskali rekomendacji KRS. W poniedziałek NSA uwzględnił kolejny wniosek o zabezpieczenie, czego konsekwencją jest wstrzymanie wykonania uchwały KRS dotyczącej powołania sędziów Sądu Najwyższego do Izby Cywilnej.
Sędzia NSA Sylwester Marciniak pytany we wrześniu, czy udzielone zabezpieczenie uniemożliwia mianowanie wskazanej w uchwale osoby na sędziego SN, wskazał w odpowiedzi, że z przepisów ustawy o KRS wynika, że ci kandydaci, których odwołania zostaną rozstrzygnięte na ich korzyść, będą "podlegali rozpoznaniu przy kolejnych wolnych etatach sędziowskich i obwieszczeniach o wolnych stanowiskach sędziowskich".