Premier Mateusz Morawiecki, który bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, w wywiadzie dla TVP Info podkreślił: Jesteśmy jedynym krajem, który jest tak bardzo proeuropejski, jak jest jednocześnie proamerykański. Dopytywany, czy spotkał się z opiniami, że jesteśmy zbyt bardzo amerykańscy, premier odparł, że z takimi opiniami się nie spotkał. Aczkolwiek rzeczywiście wielu komentatorów podczas tych paneli (w Davos), spotkań, w których brałem udział, pozwala sobie na różnego rodzaju uszczypliwości pod względem i obecnej administracji amerykańskiej, i polityki Stanów Zjednoczonych - zaznaczył szef rządu.

Reklama

Według niego jest to w dużym stopniu niesprawiedliwe. Łatwo jest krytykować, a jednocześnie to my, Europejczycy, jesteśmy pod parasolem bezpieczeństwa zapewnianym przez Stany Zjednoczone, więc ta współpraca europejsko-amerykańska i wypracowywanie wspólnych porozumień jest w naszym jak najbardziej europejskim i polskim interesie - oświadczył Morawiecki.

Premier Morawiecki w wywiadzie dla TVP Info zauważył, że po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza,przy całej temperaturze sporu politycznego i emocjach, które towarzyszą ostatnim dniom, ostatnim tygodniom, wiele osób miarkuje się ze swoimi wypowiedziami. Premier podkreślił, że będzie się starał obniżyć temperaturę dyskursu politycznego w Polsce. Powinniśmy w sposób cywilizowany ze sobą rozmawiać, zapraszam do współpracy, chcę żeby opozycja była niezwykle ważnym elementem naszej architektury demokratycznej, żeby była konstruktywna. Wierzę, że różne ciekawe propozycje mogą z tamtej strony wpłynąć - ocenił szef rządu.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę, w wywiadzie dla TVP Info, że każdy polityk powinien zacząć walkę z mowa nienawiści od samego siebie, robiąc rachunek sumienia, prezydent dodał, że bije się we własne piersi, jeżeli coś kiedyś powiedział za mocno.

Uważam, że jest czas refleksji, z którym akurat teraz mamy do czynienia i z całą pewnością zapraszamy do tego, żeby obniżyć temperaturę sporu w Polsce. Trzeba spierać się na programy. My mamy szereg propozycji programowych, wiem, że inne partie też nad takimi programami pracują. Możemy robić debaty, dyskutować, wszystko po to, żeby Polacy jak najwięcej zarabiali, zarabiali lepiej, tak jak zarabiają ludzie w Europie Zachodniej. O to przede wszystkim chodzi i o sprawiedliwość społeczną, historyczną również - mówił Morawiecki.

Premier, zapytany, czy wierzy, że zabójstwo Pawła Adamowicza może przyczynić się do przełomu w polskiej polityce powiedział: Wierzę, że może być lepiej. Jak patrzę na inne kraje, na przykład na Niemcy, to tam czasami rządzi jedna partia, czasami druga, ale utrzymuje się pewna ciągłość polityki, zwłaszcza z sprawach o charakterze niemieckiej racji stanu.(...) Wierzę, że można się porozumieć, wypracowywać różne rozwiązania i że te emocje mogą być trochę niższe - dodał premier.

W piątek w Sejmie na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się spotkanie szefów klubów i kół parlamentarnych ws. zmian legislacyjnych przygotowanych w resortach: zdrowia i sprawiedliwości, po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W niedzielę 13 stycznia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Do zdarzenia doszło na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie w ubiegły poniedziałek po południu zmarł. W sobotę urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat