Kandydat z pierwszego miejsca Koalicji Europejskiej w Warszawie do Parlamentu Europejskiego wyjaśnił, że powodem likwidacji organizacji była sytuacja gospodarcza po agresji Rosji na Ukrainę.

Reklama

- W toku działalności okazało się, że sankcje nałożone na Rosję po agresji na Ukrainę i kontrsankcje rosyjskie oraz ewidentna niechęć władz Rosji do Polski praktycznie zamknęły ten rynek dla przedsiębiorstw zrzeszonych w Izbie – podkreślił.

Według Cimoszewicza kwestie te zarząd omówił ponad rok temu z przedsiębiorcami, sygnalizując jednocześnie, że możliwe będzie zakończenie działalności Izby. Z decyzją przedsiębiorców wstrzymano się na jakiś czas, ale jesienią ub.r. zarząd złożył wniosek do walnego zgromadzenia członków o rozwiązanie Izby. Wniosek ten przyjęto na początku grudnia, a obecnie TGPR jest w stanie likwidacji. Zdaniem byłego premiera likwidatorzy "w najbliższym czasie doprowadzą sprawę do końca".

W grudniu ubiegłego roku pojawiły się informacje o możliwości kandydowania Cimoszewicza w wyborach. On sam, 11 grudnia wyraził taką gotowość.

"Ciągle wierzę we wspólną listę do Parlamentu Europejskiego. Jeśli będzie, jestem gotów ją poprzeć. Najbardziej aktywnie, jak tylko można, czyli także kandydując" – zadeklarował w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

TGPR założyli w 2013 roku byli premierzy – Kazimierz Marcinkiewicz i Józef Oleksy. Celem organizacji było ożywienie stosunków gospodarczych między Polską a Rosją, a także wspieranie zarówno polskiego biznesu w Rosji, jak i rosyjskiego w Polsce.

Zapowiadając powołanie Izby, media cytowały Oleksego. - Niech Katyń i inne bolesne sprawy przyszłości toczą się swoim trybem, a biznes idzie do przodu – mówił "Rzeczpospolitej" były premier.

Po śmierci Oleksego i ustąpieniu Marcinkiewicza ze stanowiska prezesa TGPR kierownictwo nad zarządem Izby w kwietniu 2016 r. objął Cimoszewicz. Za pracę w Izbie polityk nie pobierał pieniędzy. Swoją funkcję pełnił do czasu rozwiązania Izby w grudniu ub. r.

Reklama

Cały czas funkcjonuje strona internetowa Izby. Na górze strony widać czas w Warszawie, Moskwie oraz Nowosybirsku. Możemy się z niej dowiedzieć, że Izba mieściła się na ulicy Krakowskie Przedmieście 79 w Warszawie. Jest statut, deklaracja członkostwa dostępna w języku polskim i rosyjskim oraz informacje na temat Rosji. W aktualnościach są wymienione aktywności Izby.

We wrześniu 2016 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej z zarządem TGPR spotkał się ambasador Rosji Siergiej Andriejew i radca handlowy ambasady Vladimir Nefedow. "Prezes Zarządu Towarzystwa, Pan Włodzimier Cimoszewicz, poinformował o celach organizacji i planowanych przedsięwzięciach" – czytamy na stronie.

Z kolei w czerwcu tego samego roku w ambasadzie Rosji w Warszawie odbyło się przyjęcie z okazji święta narodowego - dnia Rosji, w którym udział wzięli członkowie zarządu Izby.

Według statutu działania Izby TGPR koncentrowały się na wspieraniu i ochronie interesów jej członków. Mogli nimi zostać zarówno polscy, jak i rosyjscy przedsiębiorcy. Członkowie zobowiązywali się do płacenia składek, które stanowiły główne źródło finansowania działań Izby.

Podstawą funkcjonowania Izby było utrzymywanie relacji z organami administracji rządowej, których zadaniem jest wsparcie rozwoju polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej.

TGPR podejmowała współpracę m.in z Ogólnopolską Federacją Przedsiębiorców i Pracodawców-Przesiębiorcy.pl, a także z Przedstawicielstwem Handlowym Rosji.